Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMUniós dobogón a magyarok az orvoshoz fordulásban
A koronavírus-járvány a világ minden táján intenzív nyomás alá helyzete az egészségügyi ellátórendszereket. 2021-ben lakosonként 3,5 és 7,8 között mozgott az egy főre jutó orvosi konzultációk száma az uniós országokban – derül ki az Európai Unió Statisztikai Hivatalának (Eurostat) felméréséből.
Ahogy az alábbi táblázat is mutatja, a leggyakrabban a szlovákok fordultak orvoshoz (lakosonként 11,0), amit a németek követnek (9,6), míg a harmadik helyen Magyarország áll (9,5).
Forrás: Eurostat
A legalacsonyabb konzultációs átlag Svédországban volt (lakosonként 2,3), majd Görögország (2,7), Portugália (3,5), illetve Dánia (3,8) a további sorrend.
Az Eurostat megjegyzi, hogy a 2018–2020-as átlaghoz képest 2021-ben az adatokat szolgáltató 24 uniós tagállomból 19-ben csökkent az orvosi konzultációk száma. A kivételt Lettország (plusz 5 százalék), Szlovákia, Lengyelország és Ausztria (mindhárom plusz 3 százalék), valamint Csehország (plusz 1 százalék) jelenti.
Az orvosi konzultációk száma legnagyobb mértékben Olaszországban csökkent (mínusz 39 százalék). Az olaszokat Litvánia (mínusz 24 százalék), Spanyolország (mínusz 20 százalék), Észtország (mínusz 19 százalék), illetve Magyarország követi (mínusz 8 százalék).