Jelentős az áfabevétel-hiány, a minisztérium nem ad magyarázatot a jelenségre
További Gazdaság cikkek
- Ártatlannak vallotta magát az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolt férfi
- Vallottak a magyarok, ezért őrülnek meg a dubaji csokiért
- Sínen van az üzlet: nagyot kanyarít a Waberer’s
- Új pályázat indult, amivel az egyetemi kutatási eredményeket vinnék piacra
- Itt a nagy állampapír cserebere és egy új ajánlat
„Előzetesen már tudtuk, hogy 360 milliárd forintos hiányt halmozott fel a költségvetés a 8. hónapban, amire korábban soha nem volt még példa. Alapvetően egyébként azt látjuk, hogy miközben a bevételi oldal a tavalyi évhez képest augusztusban 10 százalékkal nőtt, addig a kiadási oldal jelentősebb összegben bővült, majdnem 15 százalékkal. Alapvetően ez volt a fő ok, és a bevételi oldalon vannak elmaradások” – idézte az InfoStart Csiki Gergelyt, a Portfolio elemzőjét.
A szakértő hozzátette, ezzel folytatódott a korábbi hónapokra jellemző trend. Mint mondta, elsősorban a fogyasztási forgalmi típusú, azon belül is az áfabevételek oldalán van jelentősebb gond, 15 százalékos csökkenés látszik augusztusban év per év alapon.
A szakértő szerint a folyamat részben azzal magyarázható, hogy visszaesett az emberek elkölthető jövedelme, ugyanis csökkentek a reálbérek, ami látszik a bolti forgalomban is. Mint mondta, ugyanakkor nem ez a legnagyobb gond.
A magas infláció alapesetben egy alappályában azt jelentené, hogy a fogyasztási típusú áfabevételek is növekednek, de már olyan mértékű volt az elmúlt hónapokban az infláció – 20 százalék fölötti –, hogy az már beleharap az emberek reálkeresetébe, jövedelmi viszonyaiba, ezen keresztül pedig az elkölthető jövedelembe
– mondta. Csiki Gergely szerint viszont az áfakiutalások mértéke egyre nagyobb, és egyre fontosabb szerepet tölt be.
„Az első 8 hónapban már 700 milliárd forinttal haladják meg a tavalyi összeget, itt 18 százalékos növekedésről beszélünk, és ez az, ami egyfajta anomália, jelentős magyarázó tényező az áfabevételek rendkívül rossz alakulása mögött” – tette hozzá.
Elmondása szerint azonban nincs részletes információja a jelenségről.
„A Pénzügyminisztérium néhány szektort említ meg, de nevesítés nélkül, nem tudunk részleteket, és a tárcának küldött kérdéseinkre sem kaptunk választ most már hetek óta, hogy milyen tényezők magyarázzák azt, hogy az áfakiutalások ilyen mértékben kiugróak, főleg a tavalyi évhez képest, ami ugye a nettó áfabevételek sorát jelentősen rontja” – mondta el a szakértő.