A magyarok 90 százaléka szerint a következő fél évben még magas lesz az infláció
További Gazdaság cikkek
- Milliárdokkal károsítottak meg rászorulókat, az étkeztetési szektort teljesen áthatja a korrupció
- Rég nem látott mértékben verték hitelbe magukat a magyarok
- Csaknem 500 milliárd forintot keresett a magyar állam szeptemberben
- Nincs építkezős kedvében a magyar, évtizedes visszaesés látható
- Véget ért a Boeing sztrájkja, megszületett a megállapodás
Az Intrum által készített legfrissebb Európai Fogyasztói Fizetési Felmérés (ECPR) adatai azt mutatják, hogy az áremelkedések a legtöbb országban jelentősen rontják a családok megtakarítási képességét és a jövedelmek arányát.
2022-ben Európában a válaszadók 28 százaléka mondta azt, hogy egyhavi vagy annál is kevesebb bérének megfelelő kiadást tudna csak vállalni anélkül, hogy eladósodna. 2023-ra tovább romlott a helyzet.
Magyarországon a KSH adatai szerint 2022-ben és a 2023-as év lezárt hónapjaiban az Európai Unió többi tagországát meghaladó mértékű volt az infláció.
Ezt az Intrum adatai is megerősítik.
2021-ben a magyar fogyasztók 33,24 százalékának nem volt elegendő megtakarított pénze egyhavi kiadásainak fedezésére, 2022-ben már 35 százalék volt az érintettek aránya, 2023-ra ez az arány elérte az 53 százalékot, ami komoly aggodalomra ad okot a lakosság fizetőképességével kapcsolatban.
A fejlett államok gazdaságainak növekedését elsősorban a belső piaci kereslet hajtja. Nem véletlen, hogy az Intrum által mért fizetőképességi adatok alakulása jellemzően előre jelzi a GDP dinamikáját. A mostani adatok csökkenő fizetőképességet jeleznek előre, ami visszatarthatja a gazdasági növekedést
– mondta Üveges Judit, az Intrum értékesítési igazgatója.
A magyar válaszadók körében végzett felmérés szerint Európa-szerte a magyarok a legpesszimistábbak az inflációval kapcsolatban. Az adatok szerint 90 százalékuk arra számít, hogy a következő fél évben még magas marad az infláció.
A növekvő pénzügyi nehézségekre a magyar és az európai fogyasztók egyaránt főleg extra kiadásaik csökkentésével reagálnak. Magyarországon rendkívül nagy mértékben növekedtek az árak, emiatt az európai átlaghoz képest kevésbé várható a kiadások csökkenése. Üveges Judit szerint leginkább azért, mert
a jelenlegi kiadásaikon már nincs mit lefaragni.
A magyar válaszadók között tavaly óta 4 százalékponttal, 17-ről 21 százalékra nőt azoknak a száma, akik kettő vagy több számlát nem tudtak kifizetni időben. Az érintettek fele ráadásul azt mondja, rendszeresen előfordul, hogy nem tudja időben fizetni a számláit.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!