Megerősített adatok: gyakorlatilag lenullázódott a növekedés

2023.10.13. 09:14
Az augusztusra vonatkozó második becslésében is megerősítette az ipari termelés csökkenését a KSH. A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mértek, míg a legnagyobb súlyú járműgyártásban, valamint a villamos berendezés gyártásában bővült a termelés volumene. Ugyanakkor az Indexnek nyilatkozó szakértő szerint gyakorlatilag le is nullázódott a júliusban látott meglepő ipari növekedés, az év végére azonban van némi esély a jobb adatokra.

Az ipari termelés volumene 5,3 százalékkal maradt el 2023 augusztusában az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,1 százalékkal mérséklődött – erősítette meg második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal. (Az első becslésben közölt augusztusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.) A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás augusztusban az előző hónaphoz képest 2,4 százalékkal csökkent.

  • Az ipari export volumene 8,1 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 31 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 1,1, a 16 százalékos súlyú villamosberendezés-gyártásáé 19,8 százalékkal bővült.
  • Az ipar belföldi értékesítése 17,6, a feldolgozóiparé 9,0 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest.
  • Az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 4,7, a csekély súlyú bányászaté 33, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 16,5 százalékkal csökkent.
  • A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 23 százalékát képviselő járműgyártás 4,6 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 4,3, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 3,7 százalékkal nőtt.
  • A 12 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 15,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 39 százalékkal nagyobb, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készüléké 10,0 százalékkal kisebb lett.
  • A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 11,2 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 11,5, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 13,4 százalékkal visszaesett.
  • A feldolgozóiparból 14 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 10,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások. Mindössze három alágazatban nőtt a kibocsátás (5,4 és 14,7 százalék közötti mértékben). A legnagyobb (22 százalékos) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 13,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. A többi hét alágazatban 5,5 és 46 százalék közötti mértékben csökkent a termelés, a legkevésbé a növényi, állati olaj gyártásában, a leginkább a csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban.
  • A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 16,2, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 3,8 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. 
  • Lassult a csökkenés üteme a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban is: augusztusban a kibocsátás 10,0 százalékkal kisebb volt az egy évvel azelőttinél, elsősorban a belföldi értékesítés mérséklődése folytán, miközben az export nőtt.
  • A legnagyobb mértékben, 16,5 százalékkal a gyógyszergyártás maradt el az egy évvel korábbitól, mind a hazai, mind a külpiaci eladások visszaesése miatt.

Gyakorlatilag eltűnt a növekedés

Az ipar teljesítménye augusztusban rendkívül gyengére sikeredett – mondta az Indexnek az első becslés közzétételekor Virovácz Péter, az ING elemzője, aki azt is kiemelte, hogy a várakozásokat érdemben meghaladó visszaesést regisztrált havi alapon a KSH.

Gyakorlatilag le is nullázódott a júliusban látott meglepő ipari növekedés.

Továbbra is az látható, hogy a 2015. évben regisztrált szinthez képest 20 százalékkal nagyobb a termelés és ennél magasabbra a jelenlegi gazdasági környezetben képtelen felmenni a termelési szint.

A kockázatokat tekintve a külső kereslet – vagyis az exportra termelő ágazatok – oldalán már gyülekeznek a felhők, ugyanis az európai ipari teljesítmény sem képes magára találni, miközben a kínai gazdaság növekedése inkább befelé forduló, ami aligha segíti a világkereskedelem élénkülését. Ráadásul a Volkswagen csoportot érintő és egyben a magyarországi Audi gyár leállását is kikényszerítő technikai hiba okozta egynapos termeléskiesés miatt a szeptemberi adat is vélhetően gyengébb lehet.

Csak két régióban nőtt a termelés

Az ipari termelés Pest régióban (4,2 százalékkal) és Dél-Alföldön (1,2 százalékkal) nőtt. A többi régióban 0,4 és 12,3 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Észak-Magyarországon.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 3,9 százalékkal kisebb volt a 2022. augusztusinál. Az új belföldi rendelések 7,6, az új exportrendelések 3,3 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány augusztus végén 3,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Az eddigi idei mérleg

Az idei év első nyolc hónapjában (2023. január–augusztus) 4,6 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest.

Az összes értékesítés 60 százalékát adó külpiaci eladások volumene 1,4, a 40 százalékot képviselő hazai értékesítéseké 16,5 százalékkal kisebb lett.

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben csökkent a termelés, a legnagyobb mértékben, 23 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártásában. A többi négyben 0,6 és 18,7 százalék közötti mértékben nőtt a volumen, leginkább a villamos berendezés gyártásában, a legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása pedig 13,3 százalékkal bővült.