Nagy mennyiségű zöldenergia importálására szövetkezett Magyarország
A magyar gazdaság és környezetvédelem jövője egyaránt a zöldenergiában van, és nagy lépést sikerült tenni előre abból a célból, hogy az erre vonatkozó célkitűzések széles körű nemzetközi együttműködés keretében teljesíthetők legyenek – mondta a tárcavezető.
„Magyarországon továbbra is a felelősségteljes növekedés mellett tesszük le a voksunkat, úgy kívánjuk növelni a gazdasági teljesítményünket, hogy közben csökkentjük a káros anyagok kibocsátását” – húzta alá.
Szijjártó Péter az azeri, a georgiai, és a román energiaügyi miniszterrel, valamint a bolgár energiaügyi miniszterhelyettessel közös sajtóértekezleten hangsúlyozta: Magyarország villamosenergia-fogyasztása 2030-ig várhatóan 50 százalékkal növekszik.
Mivel az energiát karbonsemlegesen tervezik előállítani, ezért szükséges bővíteni a nukleáris és a napenergia-kapacitásokat – tette hozzá. Szijjártó Péter elmondta, „Azerbajdzsánnal, Georgiával, Romániával, Bulgáriával arra szövetkeztünk, hogy nagy mennyiségű zöldenergiát importáljunk Európába”.
A projekthez össze kell kötni Georgiát Romániával, így a világ leghosszabb, több mint 1100 kilométeres víz alatti vezetéke készül el, valamint a következő évtized elején megkezdődhet a szállítás ezen az útvonalon.
„A mai napon döntöttünk arról, hogy a részt vevő országok villamosenergia-vállalatai létrehoznak egy közös vállalatot, amelynek feladata lesz végigvinni a technikai-technológiai megvalósítást. Döntöttünk a közös megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséről, amelyre tendert is kiírtunk, és amelyről a döntés, hogy ki készítheti el, december elején meg is fog születni” – sorolta.
Mi egyetlenegy energiaforrástól sem szeretnénk megszabadulni, amelyek most biztosítják az energiabiztonságát Magyarországnak. Ugyanakkor szeretnénk újabb, lehetőleg karbonsemleges forrásokat bevonni, és ezért fontos számunkra ez a közös, hatalmas beruházás
– szögezte le, aláhúzva, hogy ellen fognak állni minden nyomásgyakorlásnak.
A beruházás európai uniós finanszírozásával kapcsolatban úgy vélekedett a miniszter, hogy európai ügyről van szó, ezért támogatásra is szükség van az infrastruktúra fejlesztéséhez.