Nem várt helyen segítenek a bankok, de csak kényszerből
További Gazdaság cikkek
- Fordulat jöhet a bérekben, búcsút inthetünk 10 százalék feletti bérdinamikának
- Távozik a Magyar Posta vezére, Nagy Márton megköszönte a munkáját
- Aki most siet, az kicselezheti az inflációt
- Ezermilliárd forint fölé nőtt Mészáros Lőrinc vagyona, megjelent a leggazdagabb magyarok listája
- Tiborcz István üzleti kérdésekben nem kéri ki Orbán Viktor véleményét
Az Európai Unió előírta: a bankoknak kötelező tájékoztatniuk a bankszámlás ügyfeleiket, hogy az előző évben milyen jogcímen milyen összegeket vontak le tőlük. Ezt egy díjkimutatás nevű dokumentumban kell közölniük minden egyes lakossági számlás ügyfelükkel, méghozzá minden banknál egységes formában, egységes szövegezéssel.
A díjkimutatást minden évben január 31-ig megkapja minden lakossági számlás ügyfél összesítve, az előző évre vonatkozóan.
Mire használjuk a díjkimutatást?
Minden évben az előző évi inflációval emelhetik díjaikat a bankok. A tavalyi évben először volt jelentős díjemelés a korábbi esztendő 14,5 százalékos pénzromlásának következtében, idén pedig ez az emelés 17,6 százalékos is lehet. A kettő egymásra épülve, két év elteltével több mint 33 százalékos díjemelést is jelenthet, ami már komolyan érezhető hatás.
Tavaly az Index beszámolt arról, hogyan segíthet a díjkimutatás a magas banki díjak felismerésében. Mivel az előző évi emeléssel együtt idén a banki díjak a 2022-es költségszint egyharmadával is emelkedhetnek, idén még inkább célszerű lehet előkeresni a banki küldemények között a díjkimutatásra vonatkozót. Ez lehet ugyanis a kulcsszereplője a banki költségek csökkentésének.
A bankok minden uniós tagállamban kötelezettek a díjkimutatás kézbesítésére. Könnyen belátható, hogy maguktól valószínűleg nem tennének ilyet, ahogy a jogszabály bevezetése előtt sem tették.
A lakosságnak viszont jól jön ez a mankó, hiszen segít kimutatni, hogy mely banki szolgáltatások növelték meg jelentősen a költségeket, és erre alapozva lehet változtatni a bankolási szokásokon, vagy akár bankot is lehet váltani. Főleg, hogy a díjkimutatás részletezi is az egyes bankköltségeket, mint például az általános számlaszolgáltatások, átutalások és csoportos beszedések, bankkártyás költések, folyószámlahitellel kapcsolatos díjak és kamatok, illetve az egyéb költségek.
Akik postai úton kapják a bankszámlakivonatukat, azok a postaládájukban találják meg a díjkimutatást is. Vannak olyan bankok, melyek a bankszámlakivonattal együtt küldik ki ezt a dokumentumot. Akik viszont elektronikus számlakivonatot kértek, azoknak a netbankjukban található meg a díjkimutatás.
Íme, melyik banknál hol van a díjkimutatás a netbankban
- A CIB Bank internetbankjában a Dokumentumaim ikonra kell kattintani a képernyő tetején, majd a Kivonat/Díjkimutatás link vezet el a díjkimutatáshoz.
- Az Erste Bank netbankjában a bal oldali saját névre kattintva a Termékeid képernyőt, majd a Digitális Tárhelyet választva tölthető le a díjkimutatás PAD Kimutatás néven.
- A Gránit Banknál a Postaláda/Beérkezett levelek részben látható a díjkimutatás, Tájékoztató lakossági folyószámla Díjkimutatásáról néven.
- A K&H Banknál a Dokumentumok/értesítő menüpontban, januári dátumra szűréssel érhető el a dokumentum.
- A MagNet Banknál a Személyes/Levelezés menüpontból lehet letölteni a díjkimutatást.
- Az MBH Banknál a Számlainformáció menüpontból tölthető le a januári számlakivonat és a díjkimutatás, ennek részeként postázza ugyanis a bank a dokumentumot. A régebbi internetbank-felületen a Számlakivonatok, dokumentumok menüpontból a Letölthető dokumentumok típusa közül az Értesítőt kell kiválasztani, majd a dátumnál az aktuális évet kiválasztva tölthető le a díjkimutatás.
- Az OTP netbankban a Számlakivonatok, szerződések, egyéb dokumentumok/Egyéb dokumentumok menüponton belül kell kérni egy részletes keresést, az előző évi decembert beállítva. A díjkimutatás megjelenik a találatok között.
- A Raiffeisen Banknál a Számlainformációk/Számlakivonatok és értesítők/Értesítők menüponton keresztül található meg a díjkimutatás.
- Az UniCredit Bank netbankjában a Bankolás menüponton belül lehet kiválasztani a bankszámlát, majd a Megtekintés gombra kattintva a Kategóriákban állítható be a Díjkimutatás. A számlakivonatok kategóriában a Díjkimutatás elemet kell választani a díjkimutatás letöltéséhez.
Hogyan váltsunk bankot, ha szükséges?
A bankváltást sokan nagyon macerásnak gondolják, ezért az ügyfelek akkor sem vágnak bele, amikor más szolgáltatóktól már rég elfordultak – mondta az Indexnek Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. „Pedig létezik erre egy jól kidolgozott hazai bankváltási folyamat, melyhez ráadásul csak egyszer, az új banknál kell bemenni a bankfiókba, és ott mindent el lehet intézni ezzel kapcsolatban” – tette hozzá.
A két, egymást követő évben bekövetkező viszonylag magas díjemelés elindíthatja a bankváltásra fogékony ügyfeleket, hiszen ekkora emelésnél éves szinten akár több tízezer forintot is meg lehet spórolni egy jól kiválasztott bankszámlával és bankkártyával.
Először is,
érdemes körülnézni a saját bankon belül egy jobb számlacsomag kiválasztásáért. Sokan vannak ugyanis régi, drága csomagokban, ami nagyon megéri a banknak, de annál kevésbé az ügyfélnek.
Egy bankszámla-kalkulátorral azonban meg lehet könnyíteni a választást, hiszen pár adat beütésével máris látszik, hogy a díjkimutatásban szereplő adatokhoz képest hol érhető el viszonylag nagyobb megtakarítás a piacon.
Aki sokat utal például, az még ma is találhat teljesen ingyenes átutalási lehetőségeket a Gránit Banknál és az UniCredit Banknál, viszonylag alacsony havidíj mellett.
Akinek a bankkártyás készpénzfelvétele sok, az lehet, hogy jobban jár, ha inkább átutalja, vagy bankkártyával fizet, mivel az mindig kedvezőbb a készpénzfelvételnél. De besegíthet a Revolut is, a havi 75 ezer forint erejéig ingyenes készpénzfelvételi limitjével. Vannak bankok, ilyen az Erste Bank és az OTP Bank, ahol léteznek ATM-es készpénzfelvételre vonatkozó csomagajánlatok. Az Erste Banknál egy viszonylag elfogadható havidíjért korlátlan számú ATM-készpénzfelvétel áll rendelkezésre, amelynél csupán a 0,6 százalékos pénzügyi tranzakciós illetéket kell kifizetni. A MagNet Banknál ráadásul nyilatkozat nélkül is elérhető a törvényi ingyenes ATM-készpénzfelvétel, így más banknál nyilatkozva duplázni lehet az ingyenes készpénzfelvételi keretet.
Akinek viszont az állandó költségekkel van baja, és bankon belül nem talál kedvezőbb havidíjú számlacsomagot, viszont más bankok ajánlataival összevetve már igen, annak a legjobb megoldás a bankváltás.
Egy rossz számlacsomagból kimenekülve minden egyes évben súlyos tízezreket meg lehet spórolni ezzel, akár a bankszámlahasználati szokások megváltozása nélkül is.
A bankszámla havidíja és a kártya éves díja két olyan költség, amit az ügyfél a leginkább feleslegesnek érez, hiszen látszólag semmit nem kap érte, miközben ezt a két, évről évre emelkedő díjat folyamatosan fizetnie kell. Ezért érdemes alacsony havidíjú vagy ingyenes számlavezetést és olcsó bankkártyát választani, először bankon belül, vagy ha az nem lehetséges, akkor bankon kívül.
Számos ingyenes szolgáltatás jár az alapszámlával
Sok ügyfélnek hasznos lehet az alapszámla-konstrukció. Ez egy speciális bankszámla, amit bárki igényelhet, ha nincs másik, forintalapú fizetési számlája belföldön (Revolut-, Wise-, Curve-számlája viszont lehet), nincs rendelkezési joga más magánszemély ilyen számlája felett, és lemond a folyószámla-hitelkeretről is.
Ekkor egy alacsony, legfeljebb 1334 forintos havidíjért számos ingyenes szolgáltatást kap: havi legfeljebb 2 darab, összesen legfeljebb 150 ezer forintos ingyenes ATM-készpénzfelvételt; havi 2 darab, összesen legfeljebb 100 ezer forintos eseti vagy rendszeres átutalást; korlátlan összegű bankkártyás vásárlást; korlátlan összegű készpénzbefizetést a bankszámlára, és korlátlan, forintban történő csoportos beszedést. Emellett ráadásul még a bankkártyáért sem kell éves díjat fizetnie.
(Borítókép: Németh Emília / Index)