A magyar élelmiszerárak elérték a holland szintet, de a fizetésekben még messze vagyunk

2024.02.25. 06:55
Tavaly év végén majdnem tíz százalékkal többe kerültek a tejtermékek, a zsír és az olaj Magyarországon, mint az uniós átlag. A kenyérfélék és a zöldség-gyümölcs is drágább, ugyanakkor a húsfélék olcsóbbak – derült ki a Magyar Nemzeti Bank friss kutatásából.

Az RTL Híradó a jegybank kutatása alapján arról számolt be, hogy Lengyelországban és Romániában több mint húsz százalékponttal alacsonyabbak az élelmiszerárak, mint Magyarországon.

Összesen öt tagállamban alacsonyabbak az élelmiszerárak, mint nálunk – tette hozzá a kutatást szemléző RTL.

A kutatásból az is kiderült, hogy 2021 júniusa és 2023 decembere között 56,3 százalékkal nőttek az élelmiszerárak, elsősorban az alacsony termelékenység és a magas energiaintenzitás miatt. A jegybank szerint ezek a mutatók nem változtak az elmúlt évben.

A magyar élelmiszerárak lényegében elérték a holland vagy a spanyol szintet, és a franciához és a némethez képest is csak 9-10 százalékponttal alacsonyabbak.

A friss kutatás rámutatott, hogy a Gazdasági Versenyhivatal ár-összehasonlító oldala csökkentette, míg az árstopok növelték az infláció mértékét.

Idén januárban a fogyasztói árak átlagosan 3,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Decemberhez viszonyítva átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek az árak, azonban a ruházkodási cikkek 2,1 százalékkal olcsóbbak lettek – összegezte az adatokat a Központi Statisztikai Hivatal. Ez pedig hatalmas meglepetés, hiszen az elemzők jellemzően 4 százalék fölött várták a havi adatot.

Csökkent az infláció, az árak maradtak, a bérek viszont nőttek

Korábban beszámoltunk róla, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mérése szerint januárban kevesebb mint 4 százalékos volt az infláció, miközben a zöldségek ára jelentős mértékben emelkedett. A KSH adatai szerint a paradicsom 21, a paprika 17, a vöröshagyma 13 százalékkal került többe januárban, mint egy évvel korábban. Két év alatt csaknem kétharmadával emelkedtek az árak.

Mint az Indexen írtunk róla, az infláció tovább lassult decemberben, miközben a szokásostól eltérően a minimálbér és a garantált bérminimum emelése már a tavalyi év utolsó hónapjában megtörtént. Ezek a tényezők pedig feljebb tolták az átlagbéreket.