- Gazdaság
- magyar gazdaság
- gazdasági előrejelzés
- erste
- infláció
- gazdasági növekedés
- recesszió
- belső kereslet
- pénzromlás
- alapkamat
Hiába csökken látványosan, így is Európa-bajnok maradhat a magyar infláció
További Gazdaság cikkek
- Szijjártó Péter a Paks2-ről: Nem bonyolult dolog belátni, hogy módosultak az árak
- Nagy Márton az 1000 eurós minimálbérről: Úriember biztosra nem fogad
- Mennyiségi korlátozást vezetnek be a rendkívül drága, ám annál népszerűbb dubaji csokoládéra
- A BYD jövőre kezdi meg elektromos autói gyártását Magyarországon
- Bejelentést tett Varga Mihály, ez lehet a magyar elnökség legfontosabb eredménye
A korábban kalkulált 3,2 százalékkal szemben már csak 2 százalékos GDP-bővülést várnak az idei évre az Erste elemzői –, akik a Reuters elemzői felmérése szerint az előző évre vonatkozóan a legpontosabb előrejelzést adták a magyar gazdaság mutatóinak alakulásáról. Jövőre a gazdasági növekedés mértéke elérheti a 3,4 százalékot.
A lassabb kilábalás egyik oka, hogy a tavalyi utolsó három hónapban elakadt a harmadik negyedévben beindult növekedés, a gazdaság teljesítménye lényegében stagnált az előző év azonos időszakához képest. Az áthúzódó hatás mellett a globális gazdaság fellendülésének késlekedése is hátráltathatja a bővülést: a Magyarországon működő vállalatok így nem vagy csak nehezebben tudják kiaknázni a korábban megvalósított jelentős kapacitásbővítések nyújtotta exportlehetőségeket – vélik.
A gazdasági kilábalást támogatja a reálbérek emelkedése, amely segítheti az ébredő belső keresletet, bár ennek kedvező hatását késleltetheti a kamatstop várható kivezetése. Ami a beruházásokat illeti:
a hitelkereslet éles felfutására továbbra sem lehet számítani, ugyanakkor a külföldi működő tőke hozzájárulhat a bővüléshez.
Támogathatja a növekedési folyamatokat, hogy felszabadult a Magyarországnak járó uniós források egy része, így az elmúlt két évvel ellentétben idén dinamizálódhat az EU-s pénzek hazai felhasználása.
Hiába csökken, az élen maradhat az infláció
Az infláció januárban visszatért a jegybanki toleranciasávba, ugyanakkor nem marad ott sokáig, az első hónapban mért 3,8 százalékos pénzromlás valószínűleg az egyik legalacsonyabb volt idén. Az Erste elemzői 2024-ben 4,7 százalékos, míg 2025-ben 4 százalékos inflációval számolnak, szemben a 2023-ban mért 17,6 százalékkal.
A hazai inflációs környezet így már lényegesen jobb lesz nemzetközi összehasonlításban, mint korábban, ugyanakkor nem kizárt, hogy továbbra is az unió legmagasabb árdinamikával működő országai közé fogunk tartozni.
Mint ismert, a magyar fogyasztóiár-index emelkedése hosszú időn keresztül volt toronymagasan a legnagyobb az Európai Unióban, sok esetben az uniós átlag háromszorosát is meghaladta.
A pénzromlás ütemének csökkenésével párhuzamosan a jegybanki alapkamat is folyamatosan ereszkedik, tavaly május óta a Magyar Nemzeti Bank lényegében megfelezte az irányadó kamatszintet. A jelenleg 9 százalékos alapkamat már közelít a régiós versenytársakhoz, ám a koronavírus-járvány előtti időszakhoz képest megváltozott környezetben egyelőre kérdéses, hogy hol húzódhat egy tartósabb, egyensúlyi kamatfelár.
A második negyedévtől a dezinfláció kifulladása, valamint a világ vezető jegybankjainak a korábban gondoltnál tartósabb szigora ismét lassíthat a kamatcsökkentési ütemen. A fél év végére a jegybanki alapkamat 6,5 százalék lehet.