Meglepő tény derült ki a magyarok pénzfizetési szokásairól

2024.03.18. 07:05
Az elektronikus fizetések számának aránya folyamatosan nő Magyarországon, míg 2015-ben ez 9 százalék volt, 2022-ben már a tranzakciók egyharmadánál elektronikusan fizettünk a boltokban – állapítja meg az MNB szakmai cikkében.

A digitális fizetési infrastruktúra folyamatosan fejlődik, a vásárlási szokásokban pedig érdekes mintákat fedezhetünk fel napokra lebontva is. Izgalmas megfigyelés az is, hogy a vásárlók egyre többet költenek azokban a boltokban, ahol az elektronikus fizetésnek nagyobb az aránya a készpénzzel szemben – írja a Portfolio.

Az elmúlt években az üzletek száma folyamatosan csökkent: míg 2019-ben 145 ezer üzlet volt, 2022-re fokozatosan 138 ezerre csökkent a számuk.

Az elektronikus fizetést elfogadó üzletek aránya ezzel szemben folyamatosan nőtt, a vizsgált négy évben 55 százalékról 81 százalékra emelkedett ez az arány.

Az emelkedést elsősorban az online pénztárgépek mellé kötelezővé tett elektronikus fizetés, illetve a koronavírus-járvány nyomán felpörgő digitalizáció hozta. A mintegy 19 százalékot kitevő elektronikus fizetést nem biztosító üzletekben a vásárlások számának csupán 3 százaléka, értékének pedig csupán 4 százaléka zajlik.

Az elektronikus tranzakciók számának aránya folyamatosan nő,

míg 2015-ben 9 százalék volt, 2022-ben már a tranzakciók egyharmadánál elektronikusan fizettek.

Az elektronikus aránynövekedési sebesség is egyre magasabb, a Covid-járvány alatt megduplázódott és továbbra is magasnak mondható (2022: éves 4-5 százlékpont).

A vásárlások összértékének 38 százaléka azokban a boltokban történik, ahol több az elektronikus tranzakció, mint a készpénzes, és ez az érték folyamatosan emelkedik.