Vizsgálatot indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a SPAR panaszai miatt
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Még március közepén írtunk arról, hogy az osztrák kormány is beállt a kormány különadóját támadó Spar mögé. Nem sokkal később az osztrák sajtóban napvilágot látott egy értesülés, miszerint „Orbán Viktor oligarchái fel akarják vásárolni az üzletlánc magyarországi érdekeltségeit”.
Azóta a konfliktus csak élesedett: a Spar a magyarországi dolgozóinak is írt egy levelet, amelyben úgy fogalmaztak:
A SPAR Magyarország nyereséges lenne, ha nem lennének a szélsőséges ár- és adószabályok Magyarországon, melyek ebben a formában az EU egyetlen más országában sem léteznek.
Ezzel nagyjából egy időben a magyar kormány egyik minisztere válaszolt az üzletlánc panaszaira.
„Foglalkoztam a SPAR kérdéskörével. Korábban már elmondtam: elítélem a vállalat kijelentéseit, amik következményekkel fognak járni” – nyilatkozta az üggyel kapcsolatban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki kiemelte, hogy ilyen veszteséges működés mellett a vállalat fontolja meg, hogy elmegy-e innen.
Múlt héten behívtam a SPAR vezetőjét, és elmondtam neki, hogy minden kijelentésnek következménye van, és haladéktalanul támassza alá, amit mondott. Kikérjük magunknak ezt a hangnemet. Fáradjanak ide, és mondják el, mire alapozzák ezeket a kijelentéseket, amiknek következményei lesznek
– fogalmazott egy március végi sajtótájékoztatón a miniszter, aki szerint „önmagában következménye van annak, hogy nagy veszteséggel működnek. Nincs döntés még arról, hogy megvásárolnák, Lázár Jánostól eddig csak javaslatként hangzott el” – tette hozzá.
Most a Portfolio számolt be a Reuters értesülésére hivatkozva arról, hogy már az Európai Bizottság is vizsgálatot kezdett a különadó ügyében. A panaszokat tartalmazó levelet a Reuters szerezte meg, ebben a lánc azt panaszolta el, hogy a magyar politikai vezetés veszteséges működésre kényszeríti őket az adóval.
Az Európai Bizottság megerősítette, hogy panaszt kapott ebben az ügyben, és jelezte, elemezni fogják azt, valamint gondoskodnak a helyzet megfelelő nyomon követéséről. A magyar kormány a vizsgálat megindítására még nem reagált.
A magyar kormány által 2020-ban bevezetett különadó mértéke jelenleg a bevétel 4,5 százalékát teszi ki Hans Reisch, a Spar Austria vezérigazgatója szerint. Az osztrák vezető szerint ez az adó diszkriminálja a Magyarországon működő külföldi tulajdonú kiskereskedelmi láncokat, mivel ők rendszeresen a legmagasabb adókategóriába esnek.
A Portfolio arra is emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság már egy 2023-as jelentésben is kritizálta a különadót, és diszkriminatívnak nevezték a kiskereskedelemre kirótt pluszterhet. A portál szerint a mostani ügyben elindított előzetes értékelési procedúra még nem jelenti automatikusan azt, hogy további lépéseket tesz az Európai Bizottság. Ugyanakkor nincs kizárva, hogy végül kötelezettségszegési eljárást indítanak a panasz miatt.