A Wolt állítja, hogy nem alkalmaz vendégmunkásokat
További Gazdaság cikkek
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
- A túlélésért küzdenek a cégek, leépítésre kényszerülnek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
A Woltot a Világgazdaság kereste meg, többek között a külföldi munkaerő alkalmazásával kapcsolatban.
Cikkükből a következő információk derültek ki:
- A Wolt állítása szerint nem alkalmaz vendégmunkásokat. Futár partnerei nem munkavállalók, hanem szolgáltatási szerződéssel szállító partnerek, akik számára három szerződéses forma áll rendelkezésre a futárok csapatába való belépéskor: egyéni vállalkozóként, szövetkezeten keresztül vagy flottapartneren keresztül.
- Az ételkiszállító vállalat szerint ők nem alkalmaznak, és partnerként sem állnak szerződésben olyan futárokkal, akik alig vagy egyáltalán nem beszélik a magyar nyelvet – annak ellenére, hogy a gyakorlatban nagyon sokszor fordul elő, hogy ilyen futárok érkeznek a vásárlókhoz.
- A Világgazdaság megkérdezte, hogy akkor miért látni olyan sok külföldi Wolt-futárt? A futárcég erre annyit válaszolt, hogy „a futárcégeket gyakran összekapcsolják a külföldiekkel, hiszen könnyebb észrevenni őket az utcán vagy találkozni velük, amikor kiszállítják a rendeléseinket”.
- Mivel tavaly 30 új településen lett elérhető a Wolt, és így már 60-nál is több városban van jelen, folyamatosan növelni kell a létszámot. Jelenleg több mint 8 ezer aktív futár partner része a Wolt-hálózatnak.
- A futárvállalat elárulta, hogy nem kér nemzetiségre vonatkozó információt a jelentkezőktől. Szerintük ugyanis ez az információ „nem releváns a feladatok teljesítéséhez”.
- A külföldről érkezett munkavállalókkal pozitív tapasztalatokról számolt be a Wolt. „Folyamatosan monitorozzuk a vásárlóink visszajelzéseit is, és ha valakire nagyobb számban érkezik panasz, megtesszük a megfelelő lépéseket – először elbeszélgetés formájában, ám bizonyos esetekben ez a szerződés felbontásával is járhat” – magyarázta a cég képviselője.
Vendégmunkások Magyarországon: hogy áll a helyzet?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) április 15-én tette közzé a konkrét számokat arról, hogy 2023-ban hány külföldi vendégmunkás dolgozott Magyarországon, és hogy mely országokból érkezett a legtöbb vendégmunkás.
A hivatal a Helyzetkép, 2023 – Munkaerőpiac című kiadványban közölte, hogy „a kissé csökkenő, de még mindig jelentős munkaerő-keresletet a vállalkozásoknál az enyhén növekvő hazai munkaerő-tartalék – részben az eltérő struktúra miatt – továbbra sem tudja kielégíteni, ezért a külföldi munkavállalók száma 2021 óta gyorsuló ütemben nő az országban”.
A parlament honlapjára vasárnap került fel több olyan szakbizottsági törvénymódosító javaslat, amelyben a Paks II. bővítésénél, valamint a Budapest–Belgrád vasútvonal építésének „megvalósításával kapcsolatban felvetődött speciális munkaerőigényre” hivatkozva tennék lehetővé a vendégmunkások soron kívül érkezését.
Czomba Sándor ugyanakkor korábban határozottan állította, hogy a vendégmunkások és a nem vendégmunkások között a fizetésekben, bérekben nincs különbség.