Évente 200 milliárd forint landolhat a feketén dolgozó munkások zsebében
A legtöbb szabálytalanul foglalkoztatott munkavállaló az építőipari és a vagyonvédelmi szektorban található. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) becslései alapján körülbeül 40 ezer munkavállaló dolgozhat feketén – írja az Economx.
Az építőiparban érintett mikro- és kisvállalkozásoknál feltehetően még rosszabb a helyzet. A legtöbb fekete munkás a lakosság részére, számla nélkül elvégzett munkáknál fordul elő. Bejelentés nélkül elsősorban a segédmunkásokat és betanított munkásokat alkalmazzák. A szakmunkásokat és a mérnököket már rendezett munkaügyi körülményekkel próbálják megtartani a vállalkozások.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke a lap kérdésére kifejtette, hogy általánosságban minél kisebb egy szervezet, annál valószínűbb a szerződés nélküli munkavégzés.
A számítások alapján a magyar lakosság évente 200 milliárd forintot fizet ki a feketén elvégzett munkálatokra.
A be nem jelentett dolgozókkal a cégek és a vállalkozók is a közterheken próbálnak spórolni. Az emberek szintén nem ragaszkodnak a számlához, főként, ha így még olcsóbban jön ki egy megbízás.
A költségvetésben évente 75 milliárd forintos hiány keletkezik, de a kormány ennek ellenére sem szigorítja az ellenőrzéseket. Koji László szerint a problémákat csak összetett eszközrendszerrel lehet kijavítani, amelyben a megrendelőnek nem lenne érdeke a feketemunka. Az ÉVOSZ elnöke szerencsésnek nevezte a kormányprogramok, az épület felújítási támogatások, és a falusi csok bevezetését is.