Vodafone-felvásárlás: tiszta vizet öntöttek a pohárba
További Gazdaság cikkek
- Fortuna mosolygott egyet szombat este, többen is jól jártak a Luxor és a joker sorsolásán
- Megszűnik a BME-n oktatók közalkalmazotti státusza
- Szakemberek figyelmeztetnek: az egészségre is káros a szabályozási katyvasz
- Az MBH Bank lett Debrecen kizárólagos számlavezető pénzintézete
- Több ezer megtévesztett utas jogosult a Wizz Air kártérítésére
Egy uniós precedensítélet lehetőséget ad arra a Szabad Európa szerint, hogy utólag is vizsgálni és korrigálni lehessen az emberek számára káros felvásárlásokat, akkor is, ha a kormány nemzetstratégiai kivételnek tart valamit.
A lap arról írt kedden, hogy egy ilyen per már le is zárult, a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) kötelező lesz vizsgálnia a Vodafone Magyarország felvásárlását.
Ahogy arról tavaly januárban az Index is beszámolt, a tranzakció pénzügyi zárását követően a 4iG Nyrt. leányvállalataként működő Antenna Hungária Zrt. 51 százalékos, míg a magyar állam képviseletében eljáró Corvinus Zrt. 49 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik Magyarország második legnagyobb hazai távközlési vállalatában.
GVH: nincs utólagos vizsgálat
Miután az írásra reagálva hibás következtetésekről beszéltek a hatóságnál, alaposabb indoklást kért lapunk.
A hivatkozott bírósági ítélet semmilyen módon nem kötelezte arra a Gazdasági Versenyhivatalt, hogy utólagosan vizsgálja a korábban nemzetstratégiai minősítéssel ellátott összefonódást
– áll a sajtóválaszban. Kifejtették, hogy a bíróság vonatkozó döntése mindössze azt írta elő a GVH számára, hogy megismételt bejelentéses eljárásban vizsgálja meg, az összefonódás következtében előállt piaci helyzet tekintetében fennállnak-e a versenyfelügyeleti eljárás megindításának törvényi feltételei.
A vizsgálat lefolytatására a versenyhivatalnak két hónap áll rendelkezésére, ez a határidő egy alkalommal, legfeljebb két hónappal meghosszabbítható.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a bíróság döntéséből semmilyen módon nem következik a sajtóhírekben szereplő következtetés.
Nem lépik túl a hatáskörüket
„A GVH mint jogalkalmazó minden esetben a vonatkozó és hatályos jogszabályi előírások szerint jár el. Ebből következően – a bíróság által is megerősítetten – a versenyhivatal a továbbiakban sem végezhet vizsgálatot (utólagos vizsgálatot) a nemzetstratégiai jelentőségűként megjelölt fúziók tekintetében, mivel ezzel túllépne a jogszabályokban meghatározott hatáskörén” – nyomatékosították.