Nagy a baj Budapesten, Csányi Sándoréknak is be kell szállni a BKK finanszírozásába
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
A Fővárosi Önkormányzat és a BKK Zrt. közötti Feladatellátásról és közszolgáltatásról szóló keretmegállapodás alapján a 2024. évi Éves szerződés március 27. napján került megkötésre – olvasható abban az előterjesztésben, amit Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes jegyez.
Az önkormányzat a 2024-re ellátandó közlekekedésszervezői feladatokhoz összesen 165 362 738 778 forint forrást biztosít a BKK részére. A szerződés a forrás pénzügyi teljesítését az alábbiak szerint szabályozza:
- a január 1. és február 29. közötti időszakra vonatkozóan az átmeneti finanszírozási szabályok szerint kifizetésre került 16 862 738 778 forint;
- december végéig likviditási alapon lehívható 94 979 588 303 forint;
- 2025. január 9. napjáig 1 612 756 282 forint;
- 2025. március 31. napjáig pedig 51 907 655 415 forint.
Azonban Karácsony Gergely elé a napokban egy előterjesztés került, amelyben az időközben megváltozott szerződéses környezetre hivatkoznak. Ennek értelmében 2024. év utolsó negyedévében a BKK Zrt. likviditásának biztosítása érdekében a várhatóan az Éves szerződésben foglaltaktól eltérő pénzügyi teljesítés igénye merül fel.
50 milliárdot nem tudnak kifizetni
Az előterjesztésben azt írják, hogy a BKK likviditásának fenntartása és a folyamatos feladatellátás pénzügyi feltételeinek biztosítása érdekében már most indokolt az intézkedéseket megtenni a szerződés módosításával.
Itt érdemes felidézni, hogy március 1-jétől új időszámítás kezdődött az agglomerációs közösségi közlekedésben. Lázár János építési és közlekedési miniszter és Karácsony Gergely főpolgármester megállapodott a Budapest-bérletről, ami változatlanul érvényes maradt a főváros egész területén a BKK mellett a MÁV, a Volán és a HÉV járatain is. A tarifamegállapodás következtében olcsóbbak a bérletek.
Ez pedig nehézséget jelenthet a BKK finanszírozásában – az előterjesztés erre hivatkozik is –, hiszen a korábban említett éves szerződést az alábbiak szerint szeretnék módosítani:
- Idén a likviditási alapon szeptember végéig lehívható összeg 74 979 588 303 forintra módosulna. Illetve jövőre összesen 53 520 411 697 forintot és – 2025. március 31. napjáig – további 3 520 411 697 forintot lehetne likviditási alapon lehívni.
- Ugyanakkor ennél jóval fontosabb, hogy a Fővárosi Önkormányzatnak további 50 milliárd forint tartozása marad a BKK felé. És itt jön Karácsonyék trükkje: ezt a követelést a BKK – pontosabban „a Fővárosi Önkormányzat a BKK Zrt.-vel együttműködve” – egyszerűen eladja bankoknak. „Az OTP Bank Nyrt.-vel és a K&H Faktor Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-vel egyeztetésre került a követelés adásvételre irányuló engedményezési konstrukció a két pénzintézet 50–50 százalékos teljesítése.”
Tehát az 50 milliárd forintos további forrásigényt a két bank fizeti ki a BKK-nak, mert ezt a főváros nem tudja teljesíteni.
Bár az előterjesztés szerint a Fővárosi Önkormányzat 2025. március 19. napjáig ezt visszafizeti a bankoknak, ugyanakkor ebből egyértelműen látszik: a Fővárosi Önkormányzat óriási forráshiánnyal küzd.
Budapest csődben van
Érdemes felhívni a figyelmet: Varga Mihály pénzügyminiszter a napokban írta meg, hogy bár az önkormányzat 102 milliárd forint adót szedett be az év első 4 hónapjában, ennek ellenére pénzeszközei április végére 9 milliárd forintra csökkentek, adósságállománya 30 milliárd forinttal nőtt. A tárcavezető szerint
Budapest csődben van, és további 5 milliárd forintnyi be nem fizetett adóval még mindig tartozik a Karácsony Gergely vezette önkormányzat.
„A Fővárosi Ítélőtábla elutasította a főpolgármester újabb azonnali jogvédelmi kérelmét, így a kincstár 2 milliárd forintot inkasszált a főváros számlájáról. Ezzel már több mint 30 milliárd forint be nem fizetett adót kellett behajtani az önkormányzattól” – fogalmazott közösségi oldalán Varga Mihály kedden a bejegyzése alatti kommentben.
„Mindeközben Budapest csődben: bár az önkormányzat 102 milliárd forint adót szedett be az év első 4 hónapjában, ennek ellenére pénzeszközei április végére 9 milliárd forintra csökkentek, adósságállománya 30 milliárd forinttal nőtt” – írta Varga Mihály. Rámutatott, hogy „további 5 milliárd forintnyi be nem fizetett adóval még mindig tartozik a Karácsony Gergely vezette önkormányzat”.
A pénzügyminiszter közösségi oldalán úgy fogalmazott, hogy „a baloldali álhírekben a kormányt okolják az üres fővárosi kasszáért, a tények azonban cáfolják ezt”. Az elmúlt 5 évben összesen több mint 1200 milliárd forint adóbevételhez és állami támogatáshoz jutott a főváros, miközben 188 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást kellett (volna) fizetnie a szegényebb települések támogatására – zárta gondolatait.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)