Így alakultak az értékesítési árak az élelmiszer- és energiaiparban

2024.06.28. 09:52
Éves bázison halvány csökkentést, míg havi viszonylatban enyhe növekedést mért a KSH az ipari termelői árakban – lényegében stagnálásról beszélhetünk. A feldolgozóiparban emelkedtek, ugyanakkor az energia-, illetve az élelmiszeripari értékesítési árak alacsonyabbak voltak idén májusban az előző év azonos időszakához képest.

Átlagosan 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak az ipari termelői árak 2024 májusában az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.

  • A belföldi értékesítés árai átlagosan 3,9 százalékkal csökkentek, ezen belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 0,8 százalékkal emelkedtek, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 13,0 százalékkal estek 2024 májusában 2023 azonos időszakához képest. Az élelmiszeripar értékesítési árai 5,1 százalékkal alacsonyabbak voltak.
  • Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 6,1 százalékkal estek, a beruházási javakat gyártókban 5,8 százalékkal emelkedtek, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,1 százalékkal mérséklődtek az árak.
  • Az ipari exportértékesítési árak 1,7 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 4,5 százalékkal emelkedtek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 15,9 százalékkal csökkentek az árak. 

Havi bázison minimális növekedés figyelhető meg. Áprilishoz képest a belföldi értékesítési árak 0,9 százalékkal csökkentek, az exportértékesítési árak 0,7 százalékkal növekedtek, így az ipari termelői árak összességében 0,2 százalékkal voltak magasabbak.

Ami pedig az év eddigi részét illeti: a belföldi értékesítés árai 5,5, az exportértékesítéséi 2,1 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében 3,2 százalékkal voltak alacsonyabbak 2024. január–májusban az előző év azonos időszakához képest.