- Gazdaság
- európai unió
- magyarország
- ukrajna
- lukoil
- kőolaj
- oroszország
- szlovákia
- budapest
- pozsony
- valdis dombrovskis
- újvári balázs
Hiába kéri Magyarország, az EU nem tervez tárgyalni Ukrajnával az orosz olaj miatt
További Gazdaság cikkek
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
Hiába kérte Budapest és Pozsony is azt, hogy az Európai Unió próbálja jobb belátásra bírni az ukrán vezetést az olajimport meggátolásával kapcsolatban, a bizottságnak egyelőre nincsenek erre irányuló tervei.
Ukrajna júniusban vezetett be szankciókat az Oroszországból érkező kőolajra, amelyet a Lukoli exportált Közép-Európába, többek között Magyarországra és Szlovákiába. A tiltás mind hazánkban, mind északi szomszédainknál aggodalmat váltott ki, hogy nem lesz elég finomítatlan olaj az országok zavartalan működéséhez.
Ezt követően a két ország egy levelet küldött az EU-nak, miszerint a háborúban álló ország egy 2014-es kereskedelmi egyezményt szegett meg a szankciókkal. Ujvári Balázs európai bizottsági szóvivő szerint egyelőre még vizsgálják a körülményeket,
azonban szerinte nem indokolt az azonnali tárgyalás, hisz a két országnak megfelelő tartalékai vannak – olvasható a Politicón.
Ezzel együtt az ukrán miniszterelnök, Denisz Smihal csütörtökön azt közölte Valdis Dombrovskis európai kereskedelmi igazgatóval, hogy a magyar és szlovák olajimport nem érintett, ha az olajat nem a Lukoiltól veszik.
Az Európai Unió az orosz invázió óta szankcionálja az orosz olajat, azonban a vezetékeken érkező nyersanyaggal kivételt tett, hogy időt adjon az országoknak az alternatív forrás fellelésére.
Szeptemberig van idő
Gulyás Gergely elmondása alapján egyelőre nincs ok az aggodalomra, hisz Magyarországnak 90 napig elegendő nyersolaj készlete van, így szeptember–októberig nem kell aggódni az üzemanyaghiány miatt. Azonban ha addig sem sikerül megoldást találni vagy kompromisszumra lépni Ukrajnával, akkor akár benzinhiány is kialakulhat az országban. Ukrajnának azonban érdeke a korlátozások fenntartása Tóth Máté energiajogász szerint, hisz ezzel erősebb tárgyalási pozícióba kerülhetnek.
Szijjártó Péter külügyminiszter arra utalt, hogy akár Brüsszelből is kérhették az olajszállítás tiltását, majd számon kérte, hogy a bizottság még mindig nem indította el a tárgyalásokat Ukrajnával.
Heorhij Tehij, Ukrajna külügyminisztériumának egyik szóvivője arról számolt be szerdán, hogy az ukrán vezetés folyamatosan egyeztet Szlovákiával, azonban Magyarországgal kapcsolatban egyelőre nem tett ilyen kijelentéseket. Emellett nem zárkóznak el az európai bizottsági egyeztetésekhez való csatlakozástól sem.
Denisz Smihal is hasonló álláspontot képvisel, aki csak Szlovákiát említette meg, mint „megbízható partnert”.
A magyar külügyminiszter azonban kiemelte, hogy hiába halad át az ukrán áramellátás 40 százaléka Magyarországon, nem tervezik „visszaszankcionálni” északkeleti szomszédunkat.