- Gazdaság
- kkv
- kis- és középvállalkozás
- támogatás
- kkv-támogatás
- ngm
- nagy márton
- kkv-államtitkárság
- szabados richárd
- orbán viktor
Itt a mesterterv a kkv-k megerősítésére
További Gazdaság cikkek
A kormány a családtámogatások mellett a kis- és középvállalkozói szektor megerősítésére koncentrál, ennek érdekében pedig külön államtitkárság foglalkozik majd a kkv-szektorral – derült ki az elmúlt napok kormányzati megnyilatkozásaiból.
A kkv-k jelentik a magyar gazdaság gerincét, amelyek a foglalkoztatottak kétharmadát látják el munkával, így családok millióinak biztosítanak megélhetést. A kormány célja, hogy 2025-ben 3–5 százalék közötti sávba emelkedjen a GDP bővülése, ehhez a kkv-szektor erősítése kiemelt cél. A hazai kis- és középvállalkozások növekedése és lehetőségeik bővítése érdekében a kabinet korábban megújította a 2030-ig szóló kkv-stratégiát és helyezett különleges hangsúlyt a szektor fejlesztésére a tavasszal elfogadott versenyképességi stratégiában is
– emlékeztetett a Nemzetgazdasági Minisztérium friss közleménye.
Orbán Viktor Kötcsén arról beszélt, hogy Nagy Márton egy, a kis- és középvállalkozókat bevonó program elindításán dolgozik, amely hajaz a valamikori Széchenyi-tervre. A nemzetgazdasági miniszter ennek a programnak sarokpontjait is lerakta a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumának keddi ülésén. Elmondása szerint az akcióterv keretében az alábbi programok valósulhatnak meg:
- A Széchényi Kártya Program kedvezőbbé tétele,
- a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram,
- a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram,
- a kkv-k kifektetéseit támogató hitel és tőkeprogram,
- a kkv-k beruházásait célzottan támogató „1+1” Program,
- a kkv-k digitalizációs csomagja, melynek célja, hogy minden kkv saját honlappal és e-mail-elérhetőséggel rendelkezzen, mert e nélkül egy versenyképes vállalkozás ma már gyakorlatilag nem létezhet,
- vállalkozásfejlesztési uniós program,
- vállalati elektromosautó-támogatási program.
Orbán Viktor javaslatára megvan az új államtitkár
A nemzetgazdasági miniszter a fentiek mellett kiemelte, a kkv-kra vonatkozóan is fel kell építeni olyan célzott beruházástámogató rendszert, mint a nagyberuházásokat támogató Egyedi Kormánydöntés (EKD).
Mára az is eldőlt, hogy Szabados Richárd irányítja ezt az államtitkárságot. A Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal nevezte ki államtitkárrá a szakembert. Nagy Márton államtitkárától elvárja, hogy aktív és szoros kapcsolatot tartson fenn a magyar kkv-kkal, valamint az őket képviselő szakmai szervezetekkel, kamarákkal, és vonja be őket a kkv-akcióterv részletes kidolgozásába.
Az újonnan felálló, kkv-fejlesztésért és technológiáért felelős államtitkárság feladata lesz mindemellett a kkv-kat érintő kihívások és lehetőségek feltérképezése, a kkv-k által megfogalmazott javaslatok összegyűjtése, a lehetséges fejlődési irányok meghatározása.
Szabados Richárd a piacról érkező szakember: pályafutását az egyik nagy könyvvizsgálónál kezdte, majd több bankban (Citibank, CIB, Erste) is vezető pozíciókat töltött be a vállalati területeken. Utolsó banki munkahelyén, az Erste Banknál a vállalati üzletágat irányította, és kulcsszerepet játszott a Commerzbank magyarországi döntően vállalati leánybankjának beolvasztásában. A szakember államtitkári megbízását megelőzően a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) ügyvezető igazgatója volt. Irányításával az MGFÜ teljes profilváltáson esett keresztül, hogy elláthassa azt a kiemelt szerepet, amelyet a célzott vállalkozásfejlesztési akciótervek megvalósításában a kormányzat a szervezetre bízott. Ezek közül kiemelendő a Ginop plusz forrásokra támaszkodó beszállítófejlesztési, technológiajavító programok elindítása, a szakértői hálózat kiépítése, illetve a kis- és középvállalkozások fenntarthatósági (ESG) fejlesztéseit támogató keret- és eszközrendszer kidolgozása.
Néhány hete a Garantiqa Cégkassza podcastműsorában Szabados Richárd arról beszélt, hogy egy átlagos kisvállalat számára nem egyértelműek a fejlődésüket támogató lehetőségek.
Azokkal be kell kopogtatni hozzájuk. El kell őket irányítani különböző oldalakra, különböző információs platformokra, hogy ott megismerkedhessenek a lehetőségekkel, azokat saját preferenciáik alapján szűrhessék és tudjanak közülük választani, és a megvalósítás során is támogatást kapjanak.
Ezért a szakember szerint kiemelt fontosságú a döntéshozók és a kamarák, a vállalkozásfejlesztési szervezetek közötti folyamatos együttműködés és párbeszéd, illetve azoknak az új, akár online vagy akár social média csatornák kiépítése, amin keresztül elérhetőek ezek a vállalkozások.
A Nemzetgazdasági Minisztériummal kapcsolatos másik hír, hogy a hét végével távozik posztjáról Fábián Gergely, aki lemondásáig az iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkárként tevékenykedett a minisztériumban.
(Borítókép: Nagy Márton 2024. augusztus 14-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)