Varga Mihály bejelentette, három komoly témáról tárgyalnak a világ pénzügyi vezetőivel
További Gazdaság cikkek
- Két nap alatt háromszorosára drágult a villamos energia tőzsdei ára Magyarországon
- Tovább gyengül a forint, stagnálnak az állampapírhozamok
- Soha sem nyílt még ekkorára karácsonykor a magyarok pénztárcája
- Barna Zsoltot választották a PTE-t fenntartó alapítvány kuratóriumának elnökévé
- Nincs akadály a magyar milliárdos előtt: jóváhagyták a nagy üzletet
Minden adott ahhoz, hogy sikeres legyen a magyar soros elnökség keretében tartott uniós pénzügyminiszterek és jegybankelnökök budapesti tanácskozása – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter egy pénteki reggeli sajtóeseményen a Portfolio szerint.
A miniszter szerint minden tagállam pénzügyminisztériuma és jegybankja képviselteti magát a pénteki és szombati budapesti tárgyalásokon, „a legtöbben magas szinten”, és számos nemzetközi pénzügyi szervezet (például IMF, OECD, EIB, Eurofi) vezetői, szakértői is Budapesten tartózkodnak majd.
Arra a kérdésre, csalódott-e amiatt, hogy a 27 tagállamból sajtóértesülések szerint csak kilenc országból érkezik, a pénzügyminiszter úgy válaszolt:
nem, mert minden ország maga dönti el, hogy milyen szinten képviselteti magát.
Emellett a pénzügyminiszteri és jegybankelnöki ebéden derül csak ki, pontosan hány ország képviselteti magát a legmagasabb szinteken – tette hozzá Varga Mihály.
Három fontos témáról egyeztetnek
Varga Mihály kifejtette, hogy a következő három témáról zajlanak majd az egyeztetések:
- a zöldátmenet finanszírozása, amit a hétfői Draghi-riport is kiemelten érintett, így erről most lesz lehetőség először tárgyalni a tagállamok szintjén;
- a szegényebb, eladósodott, országok támogatása a (pénzügyi) kihívásaik kezelésében;
- illetve az uniós demográfiai helyzet, az elöregedő társadalmak költségvetési hiányra és államadósság pályára gyakorolt hatásai.
A zöldátállással kapcsolatban, újságírói kérdésre válaszolva Varga Mihály azt is elmondta, Magyarországnak fontos a zöldátmenet, az ország 2050-re tűzte ki pénzügyi célként, de a közös eladósodásról kedvezőtlenek a magyar tapasztalatok a helyreállítási program miatt. Az újabb közös uniós hitelfelvétel ötletére ugyanakkor megjegyezte, hogy számos más ország is idegenkedik attól, hogy újra közös hitelfelvételről döntsenek.
Mint arról korábban beszámoltunk, szeptember 9-én bemutatta az Európai Unió gazdaságának versenyképességéről a jelentését Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke. Draghi a jelentéssel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, Európának radikális változásra van szüksége, ha nem akar lemaradni a világgazdaságot jelenleg domináló Egyesült Államoktól és Kínától. A riportról bővebben ebben a cikkben olvashat.