Elkezdődött a beköltözés a Fővárosi Lakásügynökség olcsóbb albérleteibe

2024.09.22. 08:19
Bár egyelőre a bérlők kevesebben vannak, mint a bérbeadók, a főpolgármester-helyettes szerint ősszel népszerűsíteni akarják a programot. A kezdeményezésbe azok csatlakozását várják, akik piaci áron nem tudnának kifizetni egy albérletet, azonban a fővárosban dolgoznak, leginkább a közszolgáltatásban vagy az egészségügyben.

Fél évvel ezelőtt indult el a Fővárosi Lakásügynökség programja, amelynek keretein belül az igénylők a piaci árhoz képest akár 30 százalékkal olcsóbban juthatnak albérlethez.

A program létrejötte óta 200 lakástulajdonos jelezte, hogy bérbe adná lakását (amelyből azonban csak 25-en töltötték ki a jelentkezéshez szükséges űrlapot), míg a bérlők egyelőre kevesebben vannak, azonban a főváros minden részéről jelentkeznek.

Erről Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes mesélt a 24.hu-nak, aki arról is beszámolt, hogy jelenleg a kiadható lakásállomány növelésére koncentrálnak. Egyelőre csak háromba költöztek be azon lakások közül, amelyeket 70 százalékos áron lehet elérni, viszont a bérbeadó csak 15 százalékkal kap kevesebbet, míg további 15-öt a Lakásügynökség arra fordít, hogy a beköltözőket támogassa.

A Fővárosi Lakásügynökség elsősorban a fiatal családosok és egyedülállók, valamint a közszolgálatban és az egészségügyben dolgozók jelentkezését várják, olyanokét, akik piaci áron nem tudnának bérelni.

„Az elmondható, hogy bérbeadónak főként azok jelentkeznek, akiknek elsődleges szándéka, hogy valamit kezdjenek az ingatlanjukkal. Ugyanakkor jellemzően egyszobás garzonokat adnának bérbe a lakásügynökségen keresztül, ami a célcsoportunk, a fiatal családosok számára nem releváns” – mesélte Kiss Ambrus. Emellett a drága lakásokat kapásból visszautasítják, ugyanis azoknak a csökkentett ára sem lenne nagy segítség az igénylőknek.

Bár elmondta, hogy elégedett a rendszerrel, bőven lehetne még rajta javítani, ám a legnagyobb hibát a kormánynak rója fel. Szerinte ugyanis lennének olyan uniós források, amelyeket a programra lehetne fordítani, de a kabinet eddig a felhívást sem volt képes kiírni. „Az összegből kiegészítő programokat, lakásfelújítási akciókat is tudnánk indítani, de a kormányzat részéről erre egyelőre nem mutatkozik semmilyen hajlandóság.”

A főpolgármester-helyettes arról számolt be, hogy ősszel tovább szeretnék növelni a lehetőség ismertségét, többek között kampányt és hangsúlyosabb kommunikációt terveznek. Ha 50-100 ingatlant kiadnak, akkor pedig az is tervben van, hogy a Fővárosi Lakásügynökség önálló céggé váljon.

A Lakásügynökség eredeti, 2021-es terve szerint hét év alatt a Budapesten bérbe adható lakások száma 2500 lenne, amelyből 2000 önkormányzati, 500 pedig magántulajdonú volna.