Sok család jól jár, élelmiszer-támogatást kapnak az önkormányzatoktól
Nemzetközi összefogással valósult meg egy élelmiszer-pazarlást csökkentő projekt Csongrád-Csanád vármegyében, amely részeként elsősorban a vendéglátóiparban használható tananyagok készültek – tájékoztatta a megyei kereskedelmi és iparkamara az MTI-t.
A közlemény szerint Magyarországon évente 1,8 millió tonna élelmiszer-felesleg keletkezik.
A felmérések alapján az egész Európai Unióban ez a mennyiség az elsődleges termeléstől a fogyasztóig körülbelül 88 millió tonna, ami jelentős negatív gazdasági, társadalmi és környezeti hatásokkal jár.
A Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara részvételével, uniós támogatással, 2022 elején indult el „Az élelmiszer-pazarlás csökkentése és a felesleges élelmiszerkészletek megmentése” című (ReS-Food) projekt, amelyben görög és ciprusi cégek mellett az Újvidéki Egyetem és az Eszéki Egyetem is részt vett.
Nehéz sorsú családok kapják meg a felesleges élelmiszereket
A 250 ezer euró támogatással megvalósult kezdeményezés célja az volt, hogy az ellátási lánc minden egyes lépcsőfokán lehetséges megoldásokat kínáljon az élelmiszer-pazarlás csökkentésére és a felesleges élelmiszerek rászorulóknak történő szétosztására. A program célcsoportja a HoReCa szektor tagjai – szállodák, kávézók és éttermek –, valamint azok a jótékonysági szervezetek, önkormányzatok, civil szervezetek voltak, amelyek összegyűjtik a felesleges élelmiszereket és eljuttatják azokat a rászorulóknak.
A kamara munkatársai az elmúlt két évben felmérték a HoReCa szektor vármegyei tagjainál keletkező élelmiszer-felesleget és az ahhoz kapcsolódó körülményeket, majd segítséget nyújtottak számukra a felesleg csökkentéséhez. Kialakították a hiányzó kapcsolati hálót a szállodák, kávézók és éttermek, valamint a jótékony szervezetek között. Így a keletkezett élelmiszer-felesleg kevésbé kerül a kukába, sokkal inkább a szervezetekhez és az önkormányzatokhoz jut el, amelyek végül a nehéz sorsú családok, idősek közt osztják szét az ételeket.