Hasít és a kontinens élére tör a Richter
További Gazdaság cikkek
- Gazdagabbak szerettek volna lenni a magyarok, ehelyett csúnyán befürödtek
- Itt a kormány válasza, ennyi pénzt kap minden megszülető gyermek
- A vártnál alacsonyabb bevételt termelt a Temu anyavállalata
- Olyat mondott a pimasz palack forgalmazója, amire a MOHU sem számított
- Ilyet még nem láttunk: Magyarország legnagyobb energiatárolója épül
A gyógyszergyártás árbevétele 15 százalékos növekedéssel elérte a 214 milliárd forintot 2024 III. negyedévében, míg
az I–III. negyedévében 627 milliárd forintos (1,6 milliárd euró) gyógyszergyártási árbevételt könyvelhetett el a Richter, ami 14,5 százalékos emelkedés
az előző év azonos időszakához képest – áll a gyógyszergyártó BÉT honlapján elérhető beszámolójában.
Az árfolyam (CER) bevételnövekedés 12 százalékos volt az I–III. negyedévben, maradt a 2024-es előrejelzés tartományain belül; a gyengébb forint okozott némi negatív árfolyamhatást (+2,5 százalékpont) a vizsgált időszakban – közölték.
A bruttó fedezet (gyógyszergyártás) 13 százalékkal 436 milliárd forintra nőtt 2024 I–III. negyedévében, miközben a bruttó fedezeti hányad enyhén csökkent (69,5 százalékra – -0,9 százalékpont) 2024 első három negyedévében.
A tisztított EBIT (gyógyszergyártás) 13 százalékkal 73 milliárd forintra nőtt 2024 III. negyedévében,
ezzel elérve a 209 milliárd forintot 2024 I–III. negyedévében, ami 18 százalékos növekedés éves szinten. A CER (árfolyamszűrt) tisztított EBIT 16 százalékkal 205 milliárd forintra (537 millió euróra) nőtt.
A jelentett EBIT 190 milliárd forint volt az első kilenc hónapban, a tisztított EBIT-től való eltérés főként a készletek értékvesztésének és a céltartalékoknak tudható be.
Az (anyavállalat tulajdonosaira jutó) adózott eredmény 175 milliárd forintot tett ki 2024 első három negyedévében, ami 43 százalékos növekedés éves összehasonlításban.
A javulás az erősebb működésnek és annak köszönhető, hogy 2024-ben nem érvényesültek árfolyamveszteségek.
A szabad pénzáramlás (az M&A tranzakciók előtt) 164 milliárd forintot tett ki 2024 I–III. negyedévében, ami több mint kétszeres növekedés éves szinten a magasabb működési cash flow és az árfolyamveszteségek hiánya miatt. A harmadik negyedévben nem történt nagyobb pénzkiáramlás, így a készpénzállomány nőtt, részben ellensúlyozva a négy M&A tranzakció és az osztalékfizetés miatt 2024 első félévében történt nagymértékű pénzkiáramlást – áll a beszámolóban.
Legutóbbi pénzügyi eredményeink továbbra is erős lendületet tükröznek. Kétszámjegyű bevételnövekedést tapasztalhatunk minden területen a nyereségesség még erőteljesebb emelkedése mellett, a költségek kordában tartásával, amely alól egyedül a K+F a kivétel, ahol a stratégiai fejlődés megnövelt finanszírozást igényel
– mondta az eredmények kapcsán Orbán Gábor vezérigazgató.
Jól futó üzletágak
A 2024. első három negyedévében javuló jövedelmezőség fő hajtóerői a CNS (neuropszichiátriai) és a nőgyógyászati üzletágak voltak, a biotechnológiai üzletág veszteségei is csökkentek, míg a general medicines üzletág stabilan hozzájárult az eredményekhez.
- A nőgyógyászati szegmens árbevétele elérte a 12 százalékos (árfolyamszűrt) növekedést 2024 I–III. negyedévében a harmadik negyedév valamivel lassabb dinamikája ellenére. A szállítások (előszállítások) időzítése, ami az I. féléves eladásokat fellendítette, negatívan hatott az APAC (Kína) térségben, Latin-Amerikában és az USA-ban a III. negyedévben. Az európai eladások növekedése továbbra is kiemelkedő, 20 százalékos volt a III. negyedévben köszönhetően a kiemelt termékeknek (Drovelis, Ryeqo, Lenzetto és EVRA).
- A GenMed (general medicines = általános gyógyszerek) értékesítés tovább gyorsult a III. negyedévben, amivel az I–III. negyedéves árfolyamszűrt növekedés megközelítette a 10 százalékot; az összetétel változása volt a fő hajtóerő, de az árhatás is pozitív volt, és az árfolyam most már a bevételek hátszelét jelenti (minden szegmensben).
- A BIO (biotechnológia) árbevétele (árfolyamszűrt) tartotta a figyelemre méltó 20 százalékos növekedést, mivel mind a CDMO, mind a Terrosa eladása két számjegyű növekedést mutatott.
- A CNS (neuropszichiátriai) üzletág bevételei 21 százalékkal nőttek éves szinten, mivel a Vraylar jogdíjbevételei 20 százalékkal emelkedtek, míg a Reagila eladásai 28 százalékkal nőttek, köszönhetően annak, hogy a Richter saját hálózatában és más partnereknél is tovább erősödött a termék forgalma.
Múlt és jövőbeli célok
A Richter egy jelentős stratégiai megállapodást írt alá, és további kiemelt eseményekre is sor került az elmúlt három hónapban. A németországi Bovenauban befejeződött egy jelentős kapacitásbővítés egy új, csúcstechnológiás, biologikumok gyártására szolgáló cGMP-létesítmény átadásával. A jövőbeli bioszimiláris portfólió is lendületet kapott a Richter Bio-Therával kötött kizárólagos kereskedelmi és licencszerződésének aláírásával, amely a Stelara (ustekinumab) bioszimiláris jelöltjére vonatkozik az európai piacokon. A Richter a CNS (neuropszichiátria) területén végzett eredeti kutatásai mögött álló tudományos munka jelentős elismerése, hogy a Richter új kutatási, fejlesztési- és licencszerződést írt alá az AbbVie-vel a neuropszichiátriai betegségek potenciális kezelését szolgáló új célpontok fejlesztésére. A Richter az aláíráskor 25 millió USD összegű kifizetést kap, valamint potenciális jövőbeli fejlesztési, engedélyezéshez kötött és kereskedelmi mérföldkő kifizetéseket és értékesítésen alapuló jogdíjakat kaphat.
A gyógyszergyártó jövőbeli céljait is ismertette beszámolójában.
A neuropszichiátria területén szeretnék kimaxolni a cariprazine-ban rejlő értékesítési lehetőségeket. „Az originális (K+F) projektek saját és partnerekkel történő fejlesztése biztosítja az árbevétel és a jövedelmezőség növekedését 2030 után.”
A Richter deklarálta:
a lefedetlen terápiás igényekre adott innovatív megoldásainkkal első számú gyógyszeripari szereplővé válunk Európában a nőgyógyászati termékek piacán.
A cég azon célját is kifejtette, hogy releváns szereplővé válik a reumatológia és csont és ízületi terápiás területeken, mellyel a vállalati nyereségességhez stabilan hozzájárulunk az évtized végére. Emellett harmadik feleknek nyújtott bérgyártási és -fejlesztési szolgáltatásokkal emelik bevételeinket és javítják költségszerkezetünket.
Széles körű hozzáférést biztosítanak a magas minőségű és megfizethető általános gyógyszerekhez (GenMed), mely tevékenység megbízható forrása marad a jövőbeli bevételnövekedésnek és jövedelmezőségnek – közölték.
(Borítókép: A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszeripari cég főbejárata. Fotó: Róka László / MTVA / MTI)