Megágyazhat a kamatvágásnak a most napvilágot látott inflációs adat

2024.11.13. 15:49
Hathavi csökkenés után ismét emelkedésnek indultak a fogyasztói árak az Egyesült Államokban. Az elemzői prognózisnak megfelelő mértékű októberi inflációs adat látott napvilágot. Az árindex hatására nőtt annak az esélye, hogy a Fed kamatot vág soron következő ülésén.

Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásokkal összhangban nőtt az éves fogyasztóiár-emelkedés mértéke októberben.

Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics szerdán közzétett adatai alapján

az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-emelkedés mértéke éves összevetésben hat hónap csökkenés után 2,6 százalékra emelkedett a szeptemberi, 2021 februárja óta a legalacsonyabb szintet jelentő 2,4 százalék után.

Az elemzők is 2,6 százalékos adatot vártak októberre.

Havi szinten a fogyasztóiár-index az elemzők által várttal összhangban és az előző havival megegyező mértékben, 0,2 százalékkal emelkedett.

Októberben az energiaárak éves szinten lassuló ütemben, 4,9 százalékkal csökkentek az előző havi 6,8 százalék után. Ezen belül a benzin ára 12,2 százalékkal esett októberben, míg egy hónappal korábban 15,3 százalékkal csökkent éves szinten. Eközben a gázolaj ára az előző havi 22,4 százalékos csökkenés után 20,8 százalékkal esett, a földgázé pedig az előző havival megegyező ütemben, 2,0 százalékkal nőtt.

Az élelmiszerárak éves növekedése az előző havi 2,3 százalékról 2,1 százalékra lassult októberben. Ugyancsak lassuló ütemben nőtt a szállítási szolgáltatások ára, miközben a lakhatás az előző havival azonos ütemben drágult. Eközben az új járművek és a használt járművek árának éves csökkenése folytatódott októberben.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által inkább követett, a kamat alakítása szempontjából különösen fontos élelmiszer- és energiaárak nélküli maginfláció éves szinten az elemzők által várttal és az előző havival megegyezően 3,3 százalék volt októberben. Havi szinten a maginfláció szintén az elemzői várakozásokkal összhangban az előző havival azonos, 0,3 százalék volt az év tizedik hónapjában.

A Fed inflációs célja 2 százalék. Legutóbbi, november 7-én végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a többségi piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 4,50-4,75 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamat-tartományt.

Az októberi inflációs adatok közzétételét követően a piaci várakozások alapján a korábbi 60 százalékról 80 százalékra nőtt annak az esélye, hogy a Fed soron következő, december 18-án végződő kétnapos kamatdöntő ülésén 25 bázispontos kamatcsökkentésről dönthet.

A portfolio.hu ugyanakkor azt írja: az amerikai gazdaság növekedése és Trump elnök jövőre várható gazdasági élénkítőcsomagja azt jelentheti, hogy az infláció érdemben nem tud csökkeni a jelenlegi szintről, vagyis nem kerül a Fed célsávjába. Ebben az esetben viszont a kamatok sem tudnak érdemben csökkenni, ami kiélezheti a konfliktust Trump elnök és a Fed között.