Visszavonta a Mol minősítését a Moody’s
További Gazdaság cikkek
- Kiszivárgott a dokumentum – kiderült, hogy milyen lépésekre készül az új Európai Bizottság
- Szigorúbb feltételeket támasztott a hatóság az EcoPro debreceni üzemével szemben
- Hatalmas létszámleépítések várhatóak az autógyártásban
- Magyarok százezreinek esett le kő a szívéről, Gulyás Gergely bejelentést tett a jelzálogról
- A nagy ingatlanpiaci dilemma: megzabolázhatók-e az elszabadult árak?
Üzleti okok miatt visszavonta a Mol befektetési ajánlású, „Baa3” szintű hosszú távú besorolását kedden a Moody’s Ratings – adta hírül az MTI.
A Moody’s a bejelentéshez nem fűzött ennél részletesebb indoklást, a cég általános eljárási szabályzatában szereplő ismertetés mindazonáltal hangsúlyozza, hogy amikor egy osztályzat visszavonását a Moody’s saját üzleti megfontolásaival indokolja, akkor az intézkedés semmiféle aggályt nem tükröz az érintett adós hitelképességével vagy vállalatirányításának minőségével kapcsolatban.
Mint a Világgazdaság megjegyzi, a Moody’s ilyen esetekben a piaci szereplők számára a hitelminősítés fenntartásából származó információs előnyöket és a hitelminősítés fenntartásához és ellenőrzéséhez szükséges erőforrásokat vagy egyéb üzleti megfontolásokat mérlegeli.
A Moody’s múlt pénteken az eddigi stabilról negatívra rontotta a szuverén magyar adósosztályzatot. Az olajtársaság nem maradt adósbesorolás nélkül, egy másik mértékadó hitelminősítő, az S&P Global Ratings néhány napja erősítette meg a Mol és az általa kibocsátott kötvények BBB-minősítését.
A Moody’s a kiemelte, hogy a visszavonás időpontjában a Mol „Baa3” osztályzatára pozitív kilátás volt érvényben.
A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy a Mol Közép-Európa egyik vezető integrált olaj- és gázipari vállalata, amelynek bevétele hozzávetőleg 24,6 milliárd dollár, eszközállománya mintegy 21,2 milliárd dollár volt 2023 végén.
2023 novemberében a Standard & Poor’s éves felülvizsgálatot végzett, és nem változtatott a Mol „BBB-” befektetési ajánlású, stabil kilátással rendelkező besorolásán. A Moody’s 2023 decemberében javította felminősítés lehetőségére utaló pozitívra az addigi stabilról a Mol besorolásának kilátását. Ehhez fűzött akkori indoklásában a hitelminősítő kiemelte, hogy a 2018 óta eltelt időszakban javult a Mol diverzifikációja és eredménytermelő kapacitása, mindemellett nagyon erőteljesek a cégcsoport adósminőségi mérőszámai.
A Scope Ratings 2024 márciusában kezdte meg a Mol „BBB-” befektetési ajánlású, pozitív kilátású hitelminősítésének közzétételét. 2024 májusában a Fitch megerősítette a Mol „BBB-” hosszú távú befektetési ajánlású hitelminősítését, és változatlanul fenntartotta a „stabil” kilátást.
A Moody’s hangsúlyozta azt is, hogy a Mol olaj- és földgáztermelése 90–100 ezer nyersolajhordó-egyenérték körüli szinten stabilizálódott a 2027-ig terjedő időszakra, tekintettel az új készletek feltárására, mindenekelőtt Horvátországban, Azerbajdzsánban és Kazahsztánban.
A kilátás javításának indoklásában a Moody’s kiemelte, hogy a Mol jelentős súllyal, piacvezetői pozíciókkal van jelen a közép- és kelet-európai térségben, Nelson Complexity indexe, amely az olajfinomítói tevékenység összetettségének és fejlettségi szintjének mérőszáma, meghaladja az átlagot, és a Mol ennek révén magas árrésű finomított termékeket tud előállítani nehéz, kénes típusú nyersolajból is.
(Borítókép: Piotr Polak / MTI)