Drasztikusan csökkenhet a környezetbe jutó műanyag mennyisége a jövőben

2024.12.17. 15:09
Megállapodtak az Európai Unió tagországai, hogy csökkenteni kell a műanyag pellet környezetbe jutásának a mértékét. A jövőben egy új rendelet alapján akár 74 százalékkal is csökkenhet ez az érték.

Az európai uniós tagországok kormányait képviselő Tanács kedden elfogadta álláspontját a műanyag pellet – a műanyag termékek előállításához használt ipari nyersanyag – környezetbe jutásának megelőzéséről szóló rendelettel kapcsolatban. A most elfogadott, úgynevezett általános megközelítés felhatalmazást ad a Tanács elnökségének arra, hogy annak alapján tárgyalásokat folytasson az Európai Parlamenttel a rendelet végleges változatáról – tette közzé az MTI a testület brüsszeli közleményét, amely Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkárt idézte.

Raisz Anikó figyelmeztetett, hogy a környezetbe jutó műanyag pellet az összes nem szándékos mikroműanyag-kibocsátás harmadik legnagyobb forrása. „Az új, az Európai Unióban a maguk nemében az első ilyen szabályok segíteni fogják a vállalatokat abban, hogy minimálisra csökkentsék a műanyag pellet környezetbe jutását, ezzel hozzájárulva a – határokat nem ismerő – mikroműanyag-szennyezés elleni küzdelemhez" – fogalmazott az ülésen elnöklő magyar államtitkár.

A tájékoztatás szerint az új szabályok az ellátási lánc valamennyi szakaszában elő fogják segíteni a műanyag pellet kezelésének javítását, és ez akár 74 százalékkal is csökkentheti a környezetbe jutó műanyagok mennyiségét.

A rendelet az EU-ban 5 tonnát meghaladó mennyiségű műanyag pelletet kezelő gazdasági szereplők, az EU-ban műanyag pelletet szállító uniós és nem uniós fuvarozók, a műanyag pelletet tartalmazó tartályok és tárolóedények tisztításáért felelős vállalatok, illetve a valamely tagállam kikötőjét elhagyó vagy ott kikötő tengerjáró hajókat fuvaroztatók, valamint e hajók üzemeltetői, ügynökei és parancsnoka esetében alkalmazandó.

Az új szabályok értelmében a nemzeti hatóságoknak kockázatalapú megközelítést követve környezetvédelmi ellenőrzéseket és egyéb ellenőrzési intézkedéseket kell végrehajtaniuk, az évente 1000 tonnánál kevesebb pelletet kezelő vállalatoknak pedig önbevalláson alapuló megfelelőségi nyilatkozatot kell kiállítaniuk.

A környezetvédelmi tanács ezenkívül bevezetett egy további kötelezettséget a hatóságokra vonatkozóan, nevezetesen azt, hogy biztosítsanak ingyenes és nyilvános hozzáférést a műanyag pellet kezelésére vonatkozó információkhoz.

Klímaváltozás, környezettudatosság, fenntartható jövő.
Ezek nem csak trendi hívószavak, hanem a közös valóság, amiben mindannyian élünk. A Zöld Indexen mi is kiemelt figyelemmel foglalkozunk ezekkel a témákkal. Ha te is fontosnak tartod, hogy azoknak is élhető bolygójuk legyen, akik ma születnek, csatlakozz hozzánk a Zöld Indexen.