Miközben a magyar gazdaság bukdácsol, a magyar tőzsde halmozza a rekordokat

2025.01.02. 14:07
Új szereplő és több rekord is született 2024-ben a Budapesti Értéktőzsdén. A BÉT szerint egyre több körülmény utal a globális gazdaság stabilizálódására, amelyből a magyar tőzsde is profitálni tudott.

Miközben a magyar gazdaság recesszióba süllyedt, tovább növekedett a Budapesti Értéktőzsde elsődleges részvénymutatója, a BUX-index 2024-ben: az elmúlt időszakban több alkalommal is rekordot döntött, végül 79 326,66 ponton zárta az évet, ami 30,9 százalékos növekedést jelent 2023 végéhez képest – közölte a BÉT.

A kereskedési forgalom összességében 2,96 ezer milliárd forintot tett ki idén,

míg decemberben 231 milliárd forintos forgalom valósult meg, napi átlagban pedig 13,6 milliárd forint volt a tranzakciók értéke. A BÉT kibocsátói köre 2024 végéhez közeledve bővült a Gránit Bankkal. Éves és havi szinten egyaránt az OTP Bank részvényeivel kereskedtek a legtöbben, míg a tőzsdetagok forgalmi rangsorát a Wood & Company zárta az élen.

A hazai és nemzetközi piacokat továbbra is a geopolitikai feszültségek és az inflációs nyomás határozta meg; ugyanakkor a globális gazdaságban egyre több stabilizálódásra utaló körülmény jelent meg, amelyből a magyar tőzsde is profitálni tudott – mutat rá a BÉT.

A BUX-index egész évben stabil növekedést mutatott, amely az év végén csúcsosodott ki. A mutató december 12-én érte el legmagasabb értékét, amikor 80 540,07 ponton zárt. Az index teljesítménye jól illeszkedett a nemzetközi és regionális trendekhez, ahol hasonló emelkedés volt megfigyelhető.

A BÉT idén indított új részvénymutatói a BUX-hoz hasonló mozgást írtak le az év során: a Közép-Európai Blue Chip Nettó Hozam Index (CETOP NTR) 1582,99 ponton, míg a kis- és középvállalatokat magába tömörítő XTEND-index 1446,01 ponton zárt decemberben.