Hirtelen előkerültek a magyar startupok, és meg is váltják őket

További Gazdaság cikkek
-
MediaMarkt-vezér: Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia
- Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam
- A drágulás és a romló egészségügy aggasztja leginkább a magyarokat
- Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
- Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
„Játsszunk el a gondolattal: tegyük fel, hogy Magyarország és annak teljes startup-ökoszisztémája a termék, neked pedig rövid, lényegre törő prezentációval kell eladnod mindezt a befektetőknek mint leendő jövedelmező üzletet” – hangzott el a feladvány egy szerdai sajtótájékoztatón a top magyar befektetési alapok vezetőinek. A rendezvényt annak apropóján hívták össze a szakma kulcsszereplőinek részvételével, hogy beharangozzák a budapesti Zero One Hundred Emerging Europe-ot, a 2025-ös üzleti év egyik legfontosabb startup innovációs konferenciáját.
Lássuk is, hogy a május 14–16. között, a Magyar Zene Házában megrendezésre kerülő nemzetközi esemény tájékoztatóján milyen válaszok születettek a kockázatitőke-szektor „nagyágyúitól”: ki hogyan ajánlaná hazánkat a nemzetközi piacon, miért lássanak bennünk fantáziát? Eszter Elemér, a Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesületének elnöke a magyarokkal kapcsolatban a sűrűn emlegetett alkalmazkodóképességet, a rezilienciát emelte ki: az évszázados „mi a jég hátán is megélünk” attitűdöt ráadásul az utóbbi évek gazdasági viharai közben is ugyanúgy bizonyítottuk.
„Magyarország közel 10 milliós népességével viszonylag nagy országnak számít a közép-európai régióban, és az egyik legtöbb startupnak ad otthont. Budapest 1,7 millió lakosával a régió egyik kiemelkedő városa, kedvező üzleti klímával és magas életminőséggel az ambiciózus startupvállalkozók számára” – jegyezte meg Hradszki László, a Nemzeti Tőkeholding Csoporthoz tartozó Hiventures vezérigazgatója, aki arról is beszélt: ma már nem elsősorban magát Magyarországot, hanem a teljes régiót kell eladni, főként a Közép-Kelet-Európán túli befektetőknek.
Oszkó Péter, az OXO Holdings vezérigazgatójának válasza úgy hangzott, hogy a közép-kelet-európai piacnak pont hogy előnye, nem hátránya a kritikaként gyakran felhozott fragmentáltság. Hiszen egy ilyen „megosztott” piacról induló startup máris rá van kényszerítve, hogy megtanuljon úszni a mély vízben, azaz egyből érvényesülni tudjon az ország határain kívül is. „Nem lehet belekényelmesedni abba, hogy az ember hirtelen házon belül világhíres lesz” – fogalmazott Oszkó Péter, aki azt is hozzátette: még mindig hatalmas nálunk a kiaknázható szellemi potenciál.
„A legnagyobb kihívás, és egy sikeres startupvállalkozás alapvető eleme a vezetői tehetség. Magyarország jelentős múltra visszatekintő hagyománnyal rendelkezik a komplex technológiai kihívások megoldásában, korlátozott erőforrások és gyorsan változó környezeti feltételek mellett is. Mindez nemzetközi növekedési ambíciókkal és erős értékesítési szaktudással ötvözve a vállalataink sikereinek egyértelmű biztosítékául szolgál” – fejtette ki Tánczos Péter, a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület elnöke, aki egyben az Euroventures Capital ügyvezető partnere.
Bőven lenne még tere a magyar startup-ökoszisztéma fejlődésének
A startupok világában 2021 és 2022 környékén kitört az „aranyláz”, vagyis a globális piacon tetőfokára hágott a befektetési hangulat, és a kockázatitőke-befektetők mindenütt szó szerint öntötték a pénzt ezekbe a típusú innovatív, induló vállalkozásokba. Például 2021-ben éves szinten csak Európában 120 milliárd dollár körüli befektetés vándorolt a startupszférába. Majd a gigaüzletek korszakát a szükségszerű enyhülés, a normalizálódás időszaka követte, és most jön a stabilitási fázis – írta októberi cikkében az Economx arról, hogyan fejlődött a globális innovációs piac.
2023-ban a stabilitás és a 2020 előtti szintekre visszatérés jegyében már kevésbé repkedtek az egy-egy kezdő cégre eső 100 millió dolláros startupinvesztálások. Ugyanakkor az európai befektetők tavalyelőtt még így is több mint 60 milliárd dollárnyi tőkét helyeztek ki, mindenekelőtt a mesterséges intelligencia lehetőségeit kiaknázó startupokba. Ezen túl az energia- és a járműipar, valamint a fenntarthatósági kérdések megoldása izgatja jelenleg is a startupperek, továbbá a top európai startupbefektetők fantáziáját, a tendencia pedig várhatóan az idén is kitart.
Ezen belül Magyarországon még bőven lenne helye, tere a lendületes fejlődésnek, ugyanis európai összehasonlításban mindössze a 32. helyet foglaljuk el a rangsorban aszerint, hogy mennyire számítunk erős kockázatitőke-piacnak. Európai viszonylatban Észtország az egyértelmű befutó az egy lakosra jutó kockázatitőke-finanszírozás mértékét nézve. Ez az összeg Magyarországon mindössze 7 euró, vagyis közel 2800 forint/fő, míg az észteknél a 300 ezer forint/főt is meghaladja.
Vagyis nincs mit szépíteni: kevés a hazai innovációs költés, akárcsak a hazai felvásárlás.
Mindeközben Közép- és Kelet-Európa mint üzleti régió globális piaci régió jelentőségét többek közt az adja, hogy lakossága meghaladja a 115 millió főt, együttes GDP-je pedig a 2,4 billió eurót. Utóbbi mindenképpen olyan szám, ami bővülő helyi piacokról, és dinamikus fejlődésről árulkodik – ezt már Pavol Fuchs, a Zero One Hundred konferenciák vezérigazgatója osztotta meg. Szintén beszédes adat, hogy a 2023-as befektetési tevékenység a régióban 1,71 milliárd eurót tett ki, ami a teljes európai kontinens összes magántőke-befektetésének mindössze 1,7 százaléka.
A közép-kelet-európai régióban az exitek összértéke 2023-ban 935 millió euró volt, ami az európai exitek 3,1 százalékát adja. (Az exit az, amikor a startupot részben vagy teljes egészében eladják más szereplőknek, hiszen a befektetők elsődleges célja, hogy végül megvegyék a startupot, amibe a tőkebefektetéssel a kezdetekben beszálltak, így hasznot realizálva). Vagyis túlzás nélkül ki lehet jelenteni, hogy elképesztő mértékű kiaknázatlan potenciál, lehetőség van még a Közép-Kelet-Európai térségben a magán- és a kockázatitőke-befektetések, továbbá a startupok univerzumában.
Ideje feltenni Magyarországot a startuptérképre!
A májusi budapesti Zero One Hundred Emerging Europe konferencia révén Magyarország páratlan lehetőséget kap, a hazai startup-ökoszisztéma, a helyi innovációs szektor értékes nemzetközi kapcsolatokat építve jóval aktívabban bekapcsolódhat az európai startup-/kockázati szektor vérkeringésébe. Az eseménynek – amelyen többek között magántőke- és kockázatitőke-befektetők, valamint hazánk startupvilágának meghatározó képviselői vesznek részt – kiemelt célja, hogy emelje, megszilárdítsa Magyarország innovációs központként betöltött szerepét a régióban.
„Építenünk kell a kapcsolatrendszerünket, és szélesebb körűbb üzleti ismeretekre kell szert tennünk” – jelölte ki a szektor előtt álló feladatokat Hradszki László, aki szakmai célként szintén kiemelte hazánk globális befektetési szerepének megerősítését. Tánczos Péter szerint a Zero One Hundred Conferences ezért is lesz hiánypótló, mert a hazai ökoszisztéma eddig gyengén integrálódott a nemzetközi vérkeringésbe. Oszkó Péter pedig azt mondta: ideje feltenni Magyarországot a térképre.
Zero One Hundred Conferences
A Zero One Hundred Conferences vezető platform a magántőke- és kockázatitőke-befektetők számára, rendezvényein exkluzív kapcsolatépítési lehetőségeket kínálva Európában és globálisan egyaránt. A vállalat az elmúlt kilenc évben több mint 50 szakmai konferenciával, több mint 1500 előadóval, 8000 befektetővel és 14000 látogatóval kínált lehetőséget erre. Ezek az események olyan főbb városokban kerültek megrendezésre, mint Amszterdam, Berlin, Luxemburg, Dublin, Koppenhága, Milánó, Róma, Bécs, Tallin, Limassol, Prága, Pozsony és most Budapest.
„Az Nemzeti Innovációs Ügynökség szerepe az olyan kezdeményezések támogatása, amelyek találkozási és együttműködési lehetőséget teremtenek a az ágazat képviselői számára, hazai és nemzetközi szinten egyaránt. A Zero One Hundred Conferences kezdeményezése kiváló alkalmat kínál a magyar startupok és befektetők nemzetközi kapcsolatainak kiszélesítésére, növelve ezáltal a magyar innovációs ökoszisztéma nemzetközi láthatóságát is” – mondta el Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára és a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója a konferencia megnyitóján.
(Borítókép: Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek
Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.
március 27., 15:39
- Gazdaság
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia
Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.
16 perce
- Címlapon
Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül
Erőpróba az Északi-sarkvidéken, az orosz elnök kijelölte a határokat.
3 órája
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban
A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.
március 27., 13:56
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Címlapon
Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás
Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.
2 órája
- Címlapon
Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még az ellenzék vezetői is lehetnek.
3 órája
- Címlapon
Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak
Feltűrik az ingujjakat Brüsszelben.
26 perce
- Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját
Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.
március 28., 10:24
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar
Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.
március 27., 21:02
- Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi
Nagy Márton üzent a döntés után.
március 25., 07:21
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki
Meg is lett a jutalma.
március 25., 06:20
- Címlapon
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam
Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.
3 órája
- Mindeközben
Előzetest kapott a Black Mirror új évadának mind a hat epizódja, amiből kettő folytatás lesz
6 órája
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
- Címlapon
Oroszország változtatott az eddigi taktikáján, egyre nagyobb nyomást gyakorolnak Ukrajnára
6 órája
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon
Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.
március 25., 18:23
- Címlapon
Elfogták a Tisza-önkénteseket akasztással fenyegető férfit
A férfi ellen garázdaság miatt adott ki elfogatóparancsot a rendőrség a történtek után.
1 órája
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Címlapon
Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel
Csizi Péter a bicskei gyermekotthonnál találkozott tavaly a Tisza Párt elnökével.
5 órája
- Címlapon
Összekenték festékkel a Benedek Tibor emlékére készített falfestményt Újpesten
A Ferencváros szurkolóit vádolják.
42 perce