A NAV is vizsgálja az offshore-ügyet
További Adó és költségvetés cikkek
- Egy tollvonással 300 milliárdot vett ki a kormány a Gazdaságvédelmi Alapból
- Augusztusban a kormány állja a cechet a brit éttermekben
- Minden idők második legnagyobb magyar költségvetési hiánya jött össze júniusban
- Még egy napja van arra, hogy ne az állam rendelkezzen az adója 1+1 százalékáról
- Május 1-től a fizetés nélküli szabadság ideje alatt is fizeti a cég a társadalombiztosítást
A NAV ma megkezdte a Panama-papírok dokumentumaiban érintett magyar állampolgárok és cégek vizsgálatát. Az offshore ügyek felgöngyölítése érdekében a NAV-on belül szakértői munkacsoport kezdte meg a magyar vonatkozású információk elemzését. Az adó- és vámhivatal teljes eszközrendszerével szisztematikusan, a magánszemélyeket és cégeiket is érintően az vizsgálja, történt-e Magyarországon adóeltitkolás, írja az MTI.
A hatályos előírások szabályozzák azt, amikor egy Magyarországon ténylegesen tevékenykedő cég azért, hogy kevesebbet, vagy egyáltalán ne adózózzék, a nyereségét egy másik országba, adott esetben egy adóparadicsomba csoportosítja át, majd onnan – osztalék formájában – Magyarországra visszahozza. A magánszemélyek ilyen cégektől szerzett jövedelmeinek adózását is szigorúan rögzíti a törvény. Az így szerzett jövedelem után nemcsak 15 százalékos szja-t, hanem 27 százalék ehót is fizetni kell.
Ha valaki nem tartja be a szabályokat és nem fizeti meg az adót, vagy bizonyíthatóan kizárólag adóelkerülés céljából végez bizonyos tevékenységeket, az adóhatóság ellenőrzés keretében állapítja meg a be nem fizetett, eltitkolt adót. Az eltitkolt adó megfizetésén túl komoly szankciókkal is számolhat a jogszabályokat kijátszó cég vagy magánszemély: az adóhiány 200 százalékra rúgó adóbírsággal sújtható, és nem kizárt, hogy tettét büntetőeljárásban is megvizsgálják a NAV pénzügyi nyomozói - derül ki az NGM közleményéből.
A hét elején ezeket a kérdéseket tettük fel a NAV-nak:
- több mint 800 lehetséges gazdag ügyfelet vont vizsgálat alá az ausztrál adóhivatal (ATO) azt követően, hogy egy panamai ügyvédi irodából offshore cégek adatai szivárogtak ki. A NAV tervez hasonló vizsgálatot kezdeményezni?
- A dokumentumok elemzése során a Direkt36 Horváth Zsolt, egykori fideszes politikus nevére bukkant. Indul vizsgálat ebben az ügyben?
- Az ausztrál adóhivatal nemrég nyilvánosságra hozta azon nagy cégek listáját, amelyeknél gyanús szerintük, hogy az országban termelt valós értéknél kevesebbet vallanak be. Így pedig jelentős összegű adóbevételtől esik el az állam. A NAV gondolkozott már hasonló lépésen, elképzelhető nálunk is hasonló akció?
- Van külön offshore-ral foglalkozó részleg az adóhivatalban? Milyen módon tesz az adóhatóság az ellen, hogy magyar állampolgárok vagyonukat offshore-számlákra kimentve kerüljék el az adózást Magyarországon?
Amire a NAV azt válaszolta, hogy "a NAV a jogszabályok által meghatározott gyakorlatot követi a jövőben is. Eszerint amennyiben a hivatal tudomására jutnak olyan információk, amelyek bármilyen adóigazgatási vagy büntetőeljárás megindítását megalapozzák, az eljárást aNAV munkatársai megindítják. Konkrét üggyel kapcsolatban az adótitok védelmében nem kívánunk semmilyen információt nyilvánosságra hozni.”