A társasági adókra fájhat az EU foga
Csütörtökön mutatják be hivatalosan Brüsszelben azt a jelentést, amely az EU költségvetésének reformjára tesz javaslatokat. Ennek a dokumentumnak viszont egy része már most kiszivárgott, amiből kiderül többek között, hogy a terv szerint
A reformcsomag összeállítására a korábbi olasz miniszterelnököt és EU-biztost, Mario Montit kérte fel az Európai Bizottság, akinek csapata mostanra állt elő a javaslattal. Ami ebben van, az persze még csak az, ami, ötletek gyűjteménye, hogy ebből mi válik valósággá, az még hosszas tárgyalások és politikai harcok kérdése lesz.
A kiszivárgott javaslatcsomag Magyarország számára talán legérdekesebb része az, hogy bővítené azoknak az adóknak a körét, amelyekből az EU költségvetése összeáll, vagyis amikből egy kicsit elkér a tagállamoktól. Eddig az általános forgalmi adóból ment Brüsszelnek pénz, ezért is kell az áfa minden változtatását az EU-val egyeztetni. Montiék viszont azt javasolják, hogy bővítsék ezt a kört
- a társasági adóval,
- a pénzügyi transzakciós adóval,
- az elektromosságra kivetett adókkal
- a környezetszennyezést büntető adókkal
- és az üzemanyagok forgalmi adójával.
A javaslatcsomag nem foglalkozik a költségvetés kiadási oldalával, vagyis például azzal, hogy Magyarország kevesebb vagy több támogatást kapjon 2020 után. Annyiban viszont fontos a magyar kormány szempontjából a változás, hogy ha ezekből az adókból is folyna egy kevés az EU-nak, akkor ezeknek a szabályozására is rá kell látnia Brüsszelnek.
Sőt, a Portfolio.hu szerint elképzelhető, hogy az Európai Bizottság, az adóelkerülés elkerülésére hozott szabályokra hivatkozva arra kérje a kormányt, változtassa meg a most nagyon alacsonyra, 9 százalékosra vágott társasági adót. Az is lehet, hogy a tao-támogatások amúgy egyre átláthatatlanabb rendszerét is át kellene alakítani, ha az adó egy részét elkéri az EU.