Menekülnek a skót bankok
További Bank és biztosítás cikkek
- Megvásárolta piaci riválisát Mészáros és Keszthelyi Erik alkuszcége
- A Takarék beszáll Mészáros Lőrinc és Keszthelyi Erik alkuszcégének cégébe
- Az MNB megbüntette az állami fejlesztési bankot
- MNB: Több mint 9 millió azonnali fizetés történt márciusban
- 26 milliárd forint veszteséget jelent az OTP-nek a törlesztési moratórium
Valutaváltó
Áttelepülési terveket dolgozott ki a két legnagyobb skóciai székhelyű bankcsoport arra az esetre, ha a jövő csütörtöki népszavazáson a választók Skócia függetlenné válására szavaznának, írja az MTI.
Megvannak a tervek
A Royal Bank of Scotland (RBS) csütörtök hajnali közleményében - jóllehet egyelőre részletek nélkül - megerősítette a piacon már jó ideje hallható értesüléseket arról, hogy készenléti terveket vázolt fel székhelye áttelepítésére Skóciából Londonba, ha Skócia elszakadna Nagy-Britanniától.
A másik nagy skóciai bejegyzésű pénzügyi szolgáltató, a Lloyds Banking Group is bejelentette, hogy tervei vannak "új jogi entitások" létrehozására Angliában. A Lloyds-csoport hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez tisztán jogi eljárás, ami nem feltétlenül jelentene azonnali változásokat a népszavazás után.
Fontos szempont a Bank of England
A két banknak elsősorban azért kellene angliai központtal bejegyzett jogi személyként is megjelennie Skócia függetlenné válása esetén, hogy ne veszítse el a Bank of England - a brit jegybank - likviditási garanciáit.
Londoni pénzügyi elemzők már korábban felhívták a figyelmet arra a kockázatra, hogy a betétesek, sőt maguk a bankok is "elmenekülhetnek" Skóciából, ha a függetlenségi népszavazáson az elszakadásra voksolók győznének.
A UBS bankcsoport londoni befektetési részlege legutóbbi tanulmányában azt valószínűsítette, hogy ha Skócia a függetlenségre szavaz, akkor a bankbetétesek "nagyon gyorsan" hozzákezdhetnek pénzük kivonásához és áttelepítéséhez Angliába, különös tekintettel arra is, hogy a skót bankrendszer Skócia elszakadása esetén már nem tudhatná maga mögött végső hitelforrásként a Bank of Englandet.
A UBS elemzői megjósolták előrejelzésükben, hogy elsősorban a két legnagyobb skóciai székhelyű pénzügyi szolgáltató, azRBSés a Lloyds-csoport dönthet úgy, hogy áttelepül Angliába, annál is inkább, mivel e két bankot a pénzügyi válság idején a brit kormány hatalmas költségvetési tőkeinjekciókkal mentette meg az összeomlástól. E befektetések nyomán a brit államnak az RBS-ben 80, a Lloyds-csoportban 24,9 százalékos részesedése van.
Akkor csináljanak saját pénzt is
A skót kormány kétoldalú megállapodással szeretné megtartani a fontot fizetőeszközéül Skócia függetlenné válása esetén is. London azonban a népszavazási kampány első pillanatától folyamatosan és mereven elzárkózik attól, hogy hivatalosan valutaunióra lépjen a független Skóciával, vagyis megossza vele a fontot. "Válás esetén nem szokás osztozkodni a bankszámlán és a hitelkártyán" - mondta a minap David Cameron brit miniszterelnök.
Az elszakadás pénzügyi kockázataira hívta fel a figyelmet a héten Mark Carney, a Bank of England kormányzója is. Carney a brit szakszervezeti szövetség (TUC) Liverpoolban zajló éves kongresszusán felszólalva kijelentette: a valutaunió Skócia és az Egyesült Királyság fennmaradó része között "összeegyeztethetetlen lenne a (skót) szuverenitással". A brit jegybank vezetője szerint "elég csak egy pillantást vetni" az euróövezetre annak megértéséhez, hogy mi történik, ha nincs meg a valutaunió összes szükséges feltétele.