Többletes maradt a folyómérleg
A második negyedévben 512 millió euró többlet keletkezett a folyó fizetési mérlegben, ami többnyire megfelel a várakozásoknak. A külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege) 975 millió euro volt, ami szezonálisan kiigazítva a GDP 3,6 százaléka.
A folyó fizetési mérleg összetételében nem voltak különösebb meglepetések, mondja Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Az áruk többlete 1308 millió euró, a szolgáltatásoké 857 millió euró volt, míg a jövedelmek egyenlege 1718 millió euró hiányt mutatott, a viszonzatlan átutalásoké pedig 72 millió euró többletet.
A második negyedéves egyenleg mind az első negyedévihez, mind az egy évvel ezelőttihez képest javult. Ugyanakkor az MNB az első negyedéves mérleget 186 millió euró többletről 7 millió euró hiányra, a tavalyi egész éves 1413 millió euró többletet pedig 910 millió többletre módosította, túlnyomórészt az áruk egyenlegének rontása miatt. Ezzel szemben a KSH javította a tavalyi külkereskedelmi mérleg statisztikákat, így az eltérés tovább növekedett. Mivel a külső kereslet gyengülése ellenére – amit a Mercedes üzem kivitele ellensúlyozhat – az export növekedése továbbra is meghaladja az importét, a javuló a cserearány mellett a következő negyedévekben tovább emelkedhet a folyó fizetési mérleg többlete, így az előző évinél valamivel magasabb, 1,7 milliárd euró többletet várunk a folyó fizetési mérlegben, ami jövőre elérheti a 2 milliárd eurót. A tőkemérleg többletével a finanszírozási képesség pedig elérheti a GDP 4%-át.