A román határon továbbra is lesz cigiellenőrzés
Hozzátette: ennek oka az, hogy mivel a január elsejétől az EU-hoz csatlakozó Románia és Bulgária 2010-ig átmeneti mentességet kapott az unió által előírt minimális jövedéki adószint bevezetése alól, így ott átmenetileg olcsóbb lehet a cigarettafélék fogyasztói ára, mint Magyarországon, illetve az EU más tagországában.
Ezért a magyar országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosítást, hogy a Romániából jövedéki adóteher nélkül behozható cigaretta mennyisége továbbra is 200 szál (1 karton) marad - mint egyéb harmadik országból érkező dohányterméknél -, szemben az EU más tagországaiból behozható 800 szállal.
Sipos Jenő felhívta a figyelmet arra, hogy a hatályos szabályozás szerint ez a kedvezmény is csak a 17. életévüket betöltött személyekre vonatkozik, az az alattiaknak a 200 szál alatti mennyiségről is nyilatkozniuk kell, és meg kell fizetniük a jövedéki adót.
A magyar-román határon az utasoknak nyilatkozniuk kell az általuk hozott cigaretta mennyiségéről. A 200 szál feletti mennyiségre - mivel Románia és Bulgária 2007-ben már az EU tagállama - ugyan vámterhet fizetni nem kell, de a jövedéki adóterhet a helyszínen le kell róni. A helyszínen ki nem egyenlített jövedéki adóteher biztosítására a bejelentett cigarettát a vámhatóság visszatartja az adó megfizetéséig. Amennyiben a vámhatóság a magyar-román határon be nem jelentett cigarettát talál, akkor a jövedéki szabályozás megsértése miatt eljárást indít, amelynek alapbüntetése legevesebb 20 ezer forint.
A szankciót a cigaretta mennyisége és adótartalmának szorzata alapján számolják ki, nincs felső határ. Továbbra is érvényben van, hogy az autóval érkező szabálysértő járművét a büntetés kifizetéséig lefoglalják.
Az idén a román határátkelőhelyeken 3 millió szál cigarettát foglaltak le, míg a régióban összesen 4,3 milliót. Január elsejétől Nagylakon és Gyulán nem csak jövedéki ellenőrzés lesz, hanem vámudvart, vámkezelő helyet is működtetnek. Nagylakon 2006-ban eddig 2340 vámkezelést kértek, Gyulán 2400-at.
Kitért rá, hogy a vámhatár leépítése mellett a schengeni határ tovább működik. A 246 kilométeres szakaszt a magyar és a román határőrség együtt ellenőrzi. A VPOP munkatársai változatlanul dolgoznak a kiszombori, nagylaki, battonyai, lökösházi, gyulai és mélykeréki határátkelőhelyeken, ahol jövedéki ellenőrzést végeznek.
Munkájuk során új láthatósági mellényt viselnek majd, amelyen a szervezet neve és angolul adóellenőrzés lesz olvasható, hogy ne zavarják össze az utasokat, ha nincs vámhatár, miért ellenőriznek a vámosok. Sűrűbben tartanak majd úgynevezett mobilellenőrzést, azaz határ közelében gyakrabban lesz közúti vizsgálat - fűzte hozzá.
Sipos Jenő elmondta azt is, hogy a 2006. december 26-tól változtak az Európai Közösség vámterületéről történő árukivitellel kapcsolatos vámszabályok. A módosítás egyik célja a számítógépes kiviteli ellenőrzési rendszer megvalósítása. Ennek keretében fokozatosan megvalósul a kiviteli és a kiléptető vámhivatal közötti elektronikus adatcsere.
A szóvivő kiemelte, hogy módosul az EU Vámkódex végrehajtási rendeletének 793. cikke is. Ennek értelmében a területileg illetékes vámhivatal, ahol az árut a vasúttársaság, a postahivatal, a légitársaság vagy a hajózási társaság egyazon fuvarozási szerződés alapján a Közösség vámterületéről történő kiszállításra átveszi, csak akkor minősül kiléptető vámhivatalnak, ha az exportőr kifejezetten kéri, hogy a kiléptetési alakiságokat ennél a vámhivatalnál végezzék el.