További Magyar cikkek
Az enyhén pozitív hangulat a részvénypiacokon meghozta a jótékony hatását a feltörekvő piacokon befektető részvényalapoknál is, az előző heti 400 millió dolláros tőkebeáramlás ugyanis 500 millió dollárra emelkedett ezen a héten - derül ki az EPFR Global legfrissebb adataiból. Az újabb amerikai mentőcsomagról egyre több információra derült fény, a várhatóan pozitív visszhang a kongresszusban pedig enyhe optimizmussal töltötte el a befektetőket, ami a kockázatvállalási hajlandóságot is megemelte. A hangulat azonban nagyon bizonytalan, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy több szakértő is - Soros György vezetésével - azon a véleményen van, miszerint túl kevés pénzt pumpáltak eddig a gazdaságba. Sőt egyesek már a válság következő hullámával fenyegetnek, ami mindenképpen óvatosságra intheti az ügyfeleket, ezért nagy valószínűséggel csak egy természetes korrekciónak lehetünk a tanúi a korábbi drasztikus tőkekivonások után.
Ázsia viszi a prímet
A szerdán zárult hét nap során a feltörekvő ázsiai alapok vitték a prímet, ugyanis a vagyon tekintetében első helyen álló alapok 200 millió dolláros tőkebeáramlást tapasztaltak. Az utóbbi időszakban a befektetők nem tudtak irányt találni, hol a vásárlók, hol az eladók kerültek többségbe, azonban az még nem fordult elő, hogy három egymást követő héten ugyanolyan irányú legyen a tőkeáramlás. Egyelőre úgy tűnik, hogy a 2008. novemberi mélypontoktól sikerült eltávolodnia az MSCI Asia indexnek, azonban több elemzőház sem tartja kizártnak, hogy a következő hónapokban a vezető indexek visszateszteljék ezeket a szinteket.
A nem egy kifejezett régióban, hanem globálisan befektető részvényalapokba minimális, 100 millió dolláros friss tőke áramlott be, ami pontosan fele az előző héten látott értéknek. A GEM régió tőkeáramlása jó indikátora a befektetők kockázati hajlandóságának, az ügyfelek lelkiállapotát pedig kiválóan példázta az ide-oda csapkodó tőkeáramlás. Egyelőre senki sem tudja, hogy mikor jöhet el a tartós részvénypiaci emelkedés, a mélyponton lévő kockázatvállalási hajlandóság miatt pedig a legtöbb befektető, ha teheti biztonságos helyen tartja a pénzét.
A továbbra is bizonytalan környezetben pedig rövid távon nem is számíthatunk a helyzet megváltozására, a részvénypiacok várható U alakú visszafordulása miatt pedig csak lassabban térhet csak vissza a korábban elveszített tőke az alapokba.
Latin-Amerika növekedés előtt áll, az oroszokban még mindig nem bíznak
A latin-amerikai alapoknak viszont sikerült megtörniük a csendet, hiszen ebben az alapkategóriában már három hete csak tőkebeáramlást láthatunk. A 100 millió dolláros plusz azonban még korántsem jelenti a felhőtlen örömöt, inkább itt is arról lehet szó, hogy a befektetők túladták a piacokat, és most kezdenek a kedélyek lecsillapodásával visszatalálni. Az MSCI Latin-America index enyhe csökkenést hozott a héten, azonban ez sem szegte kedvét a befektetőknek, hosszabb távon ugyanis már megérheti beszállni a piacra, mivel a válság elmúlásával komoly növekedés előtt áll a régió.
A hazánkat is magában foglaló EMEA régió alapjai két hete mintha megfagytak volna, a befektetésijegy vásárlók és eladók ugyanis tökéletes kioltották egymást. A régió domináns országának tartott Oroszországba ugyanis kezd visszatérni az élet, az állami beavatkozásoknak hála mind a tőzsde, mind a rubel jól szerepelt ezen a héten. Függetlenül ettől nem tud a holtpontról kimozdulni a tőkeáramlás, nagy valószínűséggel azért, mivel akik ki akartak vonulni az országból azok már megtették, egyelőre pedig még nem látható nagyobb vételi kedv a politikai- és gazdasági kockázatok miatt. Jól mutatja a régió megítélését, hogy a tízhetes gördülő mutató csak ennél az alapkategóriánál van még mindig mínuszban.