Mindenkit elküld a becsődölt Demko Feder

2009.07.30. 07:17 Módosítva: 2009.07.30. 10:32
A tizenkilenc éve működő bútorgyártó termelése a felszámolási eljárás alatt is zavartalan. Vagyona azonban valószínűleg nem jelent elegendő fedezetet a hitelezői igények és egyéb kötelezettségek teljesítésére.

Határidőig mintegy hatvan hitelező jelentett be követelést a felszámolás alatt lévő Demko Feder Ipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel szemben, több mint 400 millió forint összértékben - mondta lapunknak Balla Gábor felszámolóbiztos, a Pre-Active Kft. munkatársa. Háromszázmillió forintot tesznek ki a különböző hitelintézetek és a Demko Federnek támogatásokat nyújtó állami szervezetek követelései.

Az utóbbi körben a Magyar Gazdaságfejlesztő Központ Zrt., illetve a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium képviseletében a Magyar Államkincstár támogatási szerződésből eredő követelése szerepel. A cég értékesíthető vagyonelemei közé tartozik a Vámospércsen található termelőüzem, az azon lévő épületek, az ott található gépek, berendezések, amelyek egy bérlőnek köszönhetően most is folyamatosan működnek, így fenntartják a szintén értékesítésre váró Demko-védjegyet.

A Stabil Faktor Kft. 2009 áprilisa óta tulajdonos a cégben, amelynek szerepe a felszámoló előtt nem ismert, de a felszámolási eljárásban csak egy esetleges egyezségkötéskor juthat nagyobb szerep ennek a társaságnak - mondta Balla. Miután a pénzügyi nehézségek következtében sikertelenül próbálták a régi tulajdonosok értékesíteni a társaságot, a Stabil Faktor szerezte meg a cég 97 százalékos tulajdonrészét - tudta meg a Napi Demeter-Varga Katalintól, a Demko Feder korábbi ügyvezetőjétől.

A felszámolási vagyon értékelése jelenleg is folyamatban van, de valószínűsíthető, hogy az eddig bejelentett hitelezői igényekre és a dolgozókkal kapcsolatos kötelezettségekre nem lesz elég fedezet - tette hozzá Balla.

A felszámolás előtt létrejött szerződés szerint a budapesti Damco Bútorgyártó Kft. bérli az üzemet; a gyártás a korábbi módon zajlik, bár a nyári időszak általában nem mondható erősnek a bútor- és gyapjútermék-eladások terén - közölte Demeter-Varga Katalin, aki reméli, hogy a rendelésállomány jól alakul majd az év további részében. Hetven munkavállalója volt a Demko Federnek a felszámolás elindulásakor, mivel azonban a bérlő nem kívánja jogutódlással átvenni őket, a felszámoló kezdeményezte a csoportos létszámleépítést - tette hozzá a felszámolóbiztos.

A cég felszámolásához két ok vezethetett. Egyrészt a tulajdonosi és vezetői körben történt tragikus események - Demeter Tamás cégalapító-ügyvezető hosszú betegség után, Deák Gyula gazdasági igazgató pedig tragikus hirtelenséggel halt meg - után a cég egyszerűen megbénult, a taggyűlés által felkért ügyvezető nem tudta kezelni a jelentős hitelállományt.

Több felszámolási kérelem érkezett a Demko Feder ellen, amelyek közül a Lanka Marketing Kft. csaknem 10 millió forintos követelése alapján benyújtott kérvény vált jogerőssé. A csődtörvény szerint felszámolási eljárás során is létrejöhet egyezség az adós és a hitelezők között, amit az előbbi kezdeményezhet. Az egyezségtől függetlenül is van lehetőség a tevékenység folytatására, így az értékesítési pályázaton egy működő üzemre vár majd ajánlatot a felszámolóbiztos.

Az ágybetétek, gyapjútermékek, bio hálószobabútorok gyártásával és kereskedelmével foglalkozó társaság 2007-ben 586 millió forintos nettó árbevételt ért el, szemben a megelőző évi 651 millióval - derül ki a nyilvános cégadatokból. A 2007-es árbevétel 28 százaléka származott exportból: ezen belül több mint fele Ausztriából és egyharmada Lengyelországból. A saját tőkét 4,8 millió forinttal, 171,5 millióra emelték. Mérleg szerinti eredménye 7,7 millióról 4,8 millióra csökkent, kötelezettsége pedig 62,4 millióval növekedve, 479 milliót tett ki.