Surányi szerint megpecsételődött a régiós országok helyzete

2009.09.16. 10:18
Amíg Nyugat-Európa növekedése nem áll helyre, addig a közép-kelet-európai országok helyzete megpecsételődött, mert a korábban bevált beruházás- és exportorientált gazdaságpolitika nem valósítható meg – jelentette ki Surányi György, a Corvinus Egyetem tanára, volt jegybankelnök az Európa Klub rendezvényén.

A régió korábbi gyors gazdasági növekedése azért sem valószínű, mert a 2000 utáni évek olcsó külső forrásbevonása már nem tér vissza – mutatott rá Surányi György az MTI tudósítása szerint.

Az egyetemi tanár úgy látja, hogy amíg a nyugat-európai országok és régiónk több országa képes ciklikus gazdaságpolitikát folytatni, azaz a költségvetési hiány drasztikus növelésével keresletet teremteni, addig Magyarország számára ez nem járható út, mert az államháztartás tervezett, a GDP arányában 4 százalékot megközelítő hiánya nem növelhető. Vitathatatlan, hogy a magyar fiskális politika mozgástere igen szűk, de a Magyar Nemzeti Bank lazább monetáris politikával, azaz alacsonyabb kamatokkal elősegíthette volna, hogy a gazdasági visszaesés kisebb legyen – fogalmazott Surányi György.

A volt jegybankelnök a pénzügyi-gazdasági válságot elemezve kifejtette: az elmúlt egy év bebizonyította, hogy az euróbevezetés feltételeinek, vagyis a maastrichti kritériumoknak legnagyobb hiányossága, hogy a külső mérlegekre, elsősorban a folyó fizetési mérlegre nincs szabály. Így történhetett meg, hogy miközben az Egyesült Államok 2000 után "teljesítette a maastrichti kritériumokat", addig lényegében a külső finanszírozás segítségével állította elő a pénzügyi válságot – mondta Surányi György.