Az orosz Szurgutnyeftyegaz kivonulna a Mol-ból, ha a magyar cég átadja a horvátországi INA-ban lévő tulajdoni hányadát - írja a Világgazdaság és a Népszava a csütörtöki számában. A német Handelsblatt jegyzetírójára hivatkozva írják, hogy ez lesz a térségben folyó energiapolitika sakkjátszma következő nagy lépése. Persze ez csak találgatás: a Handesblatt nem állítja, hogy a folytatással kapcsolatban konkrét információja lenne, csak annyit, hogy ez egy logikus és várható lépése lehet a térségi energetikai játszmáknak.
A Világgazdaság szerint a gyors megállapodás ellen szólhat az, hogy a Mol az INA menedzsmentjogának megszerzésekor közzétette: megállapodott a horvát kormánnyal egy ötéves eladási moratóriumban. Az öt év két évre csökkenhet, ha nem kerül sor részvénycserére a Mol és az INA között.
A német lap jegyzetírója szerint a Mol így is, úgy is rosszul jár. Ha belemegy az alkuba, elveszíti horvátországi pozícióit, ha nem, marad az orosz fenyegetettség. A Szurgut bármikor megkísérelheti felvásárolni a Mol közel négyötödét, Horvátországban pedig a kormánynak ajánlott energiaipari együttműködésen keresztül keseríthetik meg orosz cégek a magyar olajtársaság életét.
A két napilap beszámolója alapján kevéssé vette figyelembe a Handesblatt azt is, hogy a Mol még az OMV elleni küzdelemben nem kevés állami segítséggel alaposan megerősített saját védelmét. Azon túl, hogy a részvények bő 40 százalékát a piac a jelenlegi menedzsmenttel szimpatizáló tulajdonosokénak tartja, az ennek ellenére bekövetkező esetleges többségi tulajdonszerzéssel sem szerzné meg a társaság irányítását a Lex Mol és az alapszabály előírása miatt egy ellenséges felvásárló.