Bokrosi csúcson a munkanélküliség

2009.10.29. 09:56
Idén július-szeptemberben 10,3 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta a KSH adatai szerint. Utoljára 1996 első negyedévében mértek 10 százalék feletti értéket, akkor 10,6 százalék volt az állástalanok aránya. Elemzők szerint a jövő év első hónapjaiban pedig akár 11,5 százalékra is emelkedhet az állástalanok aránya.

A KSH adatai szerint a 15-74 éves munkanélküliek létszáma 436 ezer fő volt, 109 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 10,3 százalékos értéket ért el, ami az előző év azonos időszakinál 2,6 százalékponttal, az előző negyedévinél 0,7 százalékponttal magasabb.

A férfiak jártak rosszabbul

Az előző év azonos időszakához képest a férfiak munkanélkülisége 3,1 százalékponttal, a nőké 2,1 százalékponttal nőtt. Régiós bontásban a nyugat- és a közép-dunántúli régióban emelkedett leginkább.

A munkanélküliek csaknem ötöde a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15-24 éves korosztályból került ki. Annak ellenére, hogy ez az arány az előző év azonos időszakához képest némi, 0,6 százalékpontos csökkenést mutat, az ilyen korú fiatalok munkanélküliségi rátája az elmúlt egy évben 20,8 százalékról 27,7 százalékra emelkedett.

A legjobb korban lenni sem jó

A 25-54 évesek, azaz az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája is jelentősen nőtt. Ez a 9,3 százalékos érték 2,4 százalékponttal magasabb, mint 2008. július-szeptemberben.

A munkanélküliek 42,3 százaléka egy éve, vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,4 hónap, 2,4 hónappal rövidebb az egy évvel korábbinál, ami a munkanélküliségi státusba történő intenzív beáramlás következménye.

Idén a harmadik negyedévben a 15-64 éves népesség 61,9 százaléka, ezen belül a 15-61 évesek 64,5 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A 15-64 éves foglalkoztatottak létszáma 2009. július-szeptemberben átlagosan 3 millió 753 ezer fő volt, 138 ezerrel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Az erre a korcsoportra számított 55,5 százalékos foglalkoztatási ráta 1,8 százalékponttal maradt el a 2008 harmadik negyedévitől.

Feldolgozóiparban dolgozni nagyon rossz most

A feldolgozóipari ágazatokban jelentették be a legtöbb munkavállalót érintő csoportos létszám-leépítési szándékot a harmadik negyedévben az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) utóbbi három havi munkaerő piaci adatai szerint. Az ÁFSZ-nek a cégek csoportos létszám leépítési szándékairól vannak adatai, a tényleges elbocsátások nem feltétlenül az adott hónapban és mértékben valósulnak meg. A feldolgozóiparban foglalkoztatják a legtöbb munkavállalót.

A foglalkoztatási szolgálat adataiból kiderül, hogy júliusban 54 cég, 3508 munkavállalót érintő létszám leépítési bejelentést tett, és ezzel megtört a négy hónapja tartó csökkenő trend. Az elbocsátásban érintettek létszámában bekövetkezett növekedés nagy része a kohászati ágazatban történt jelentős elbocsátásnak köszönhető Észak-Magyarországon. Júliusban a feldolgozóiparban volt a legtöbb - 1594 - embert érintő csoportos leépítési bejelentés, ezen belül 757 embert érintett a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek gyártásában, és csaknem 300-at az élelmiszer, ital és dohánygyártás területén. A szállítás, raktározás, posta és távközlés területén 832, a kereskedelemben és javításban pedig 404 embert bocsátottak el.

Az augusztusi leépítési bejelentések arról tanúskodnak, hogy a csoportos bejelentések a válság által leginkább érintett ágazatok – gép-, műszer- és járműgyártás, fémipar – felől a leépítések hulláma a könnyűipari valamint a szolgáltatási ágazatok felé terjed. A 2277 embert érintő elbocsátások felét a feldolgozóiparban tervezték: ezen ágazatban 1182 munkaválla,lót érintő leépítési bejelentést tettek a cégek, az érintettek csaknem fele a textília, textilgyártás területén dolgozott. Az utolsó nyári hónapban a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás területén 282, a mezőgazdaságban, illetve a vad- és erdőgazdálkodásban pedig 186 munkavállaló elbocsátását tervezték.

Az MTI által megkérdezett elemzők szerint még nem érte el mélypontját a munkanélküliség. Várakozásaik szerint 2009 végére 11, a jövő év első hónapjaiban pedig akár 11,5 százalékra is emelkedhet az állástalanok aránya.