Nyolcszázezer hiteles van nagy bajban
További Magyar cikkek
A Központi Hitelinformációs Rendszerben, közkeletű nevén a BAR-listán tárolt magánszemélyek száma a legfrissebb, márciusi adatok szerint egy év alatt 170 ezerrel 825 ezerre nőtt, a fennálló mulasztások száma pedig már meghaladta az 1 millió 123 ezret. A BAR-lista tehát soha nem látott hosszúságú, kérdés, megfordítja-e a szomorú folyamatokat a leendő új kormány műhelyeiben formálódó lakáshitel-támogatási rendszer. Vélhetően nehezen, hisz a probléma messze túlmutat a lakáshiteleken.
A hitelinformációs rendszer a vállalkozások mellett azokat a magánszemélyeket és ezek mulasztásait, visszaéléseit tartja nyilván, amelyek a pénzügyi intézményekkel kötött hitel- vagy hiteljellegű szerződésben vállalt kötelezettségeiknek a minimálbér összegét meghaladó mértékben folyamatosan több mint kilencven napon keresztül nem tettek eleget. Március végéig az egy ével korábbi 655 ezerről 825 ezerre nőtt a lakossági alrendszerben tároltak száma, ez 26 százalékos növekedést jelent.
2008 végén még csak 669 ezer volt a fennálló lakossági mulasztások száma a rendszerben. Ez a szám 2009 novemberében meghaladta az egymilliót, március végére pedig 1 millió 123 ezer fölé nőtt.
A tavalyi év első félévében a forintgyengülés miatt megugró törlesztőrészletek, a második félévben pedig a 10 százalék fölé emelkedő munkanélküliség, illetve a csaknem öt százalékos magyarországi reálbér-csökkenés jelentette a legnagyobb rizikófaktort az adósságtörlesztés szempontjából. Bár a lakásárverezések jelenleg is szünetelnek, tavaly év végén hatvanezer jelzáloghitel esetében állt fenn 90 napon túli tartozás, és ez a szám azóta csak tovább nőhetett.
Nő a bajba jutott adósok száma
A fennálló mulasztások havi növekedési üteme idén már kisebb, mint a tavalyi év átlagában: 2.4-2.5%-os emelkedés volt tapasztalható az egyes hónapokban a tavalyi évben nem ritka 4%-os növekedéssel szemben. Ugyan a késedelmes hitelek pontos összetételét nem ismerjük, a bankok elmondása alapján számarányukat tekintve döntően kisebb volument képviselő fedezetlen hitelekről lehet szó, az összeget tekintve viszont jelentős lehet a nagyobb értékű lakáshitelek részesedése.
Továbbra is nehéz helyzetben vannak a vállalkozások is, igaz, a felszámolások növekedése lassul - derült ki április elején az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Mind az első negyedév egészében, mind márciusban lassult a felszámolások növekedési üteme az előző évi azonos időszakához képest. Januártól márciusig 3947 kis- és középvállalkozás ellen indítottak eljárást a hitelezők, a bedőlt cégek száma 2009 azonos időszakához képest 3,3 százalékkal emelkedett, akkor ugyanis 3818 céget vontak felszámolás alá. Ez a növekedési ütem jelentősen elmarad az egy évvel korábbi 31,8 százalékos emelkedéstől, remélhetőleg közel tehát a fordulat.
Nehéz helyzetben vannak a vállalkozások
Összességében tehát annyi elmondható, hogy a vállalkozások mintegy 24 ezerrel kevesebb fennálló hitelszerződéssel rendelkeznek, mint egy évvel ezelőtt, és a tavalyelőttinél kevesebb, ám a tavalyi nyárihoz képest több, 177 ezer vállalkozás szerepel a rendszerben.
A teljeslistás vállalkozói hitelnyilvántartáson túl a negatív listás (egy hónapon túli és egymillió forint feletti) bankszámla sorbanállásokat és a készpénz-helyettesítő fizetési eszköz elfogadásával való visszaéléseket is tárolja a rendszer.
Indul az első pozitív adóslista
A BISZ Zrt.-nél tavaly kezdődött el egy önkéntes, teljes listás lakossági nyilvántartási rendszer kiépítése, és nem sokat kellett várni a versenytárs megjelenésére sem: az olasz CRIF is hasonló tevékenységbe kezdett hazánkban
Mindez - attól függetlenül, hogy adatvédelmi ombudsman aggályait is felvetette - elősegítheti a bankok hatékonyabb kockázatkezelését és megbízhatóbbá teszi az ügyfelek kockázati besorolását. Ezzel, ha minimálisan is, hozzájárul ahhoz, hogy a rossz adósokból fakadó veszteségeket egyre kevésbé a rendszeresen teljesítők fizessék meg.