Gránit Bank néven működik majd Demján pénzintézete
A kisbankot nemrég vásárolta meg a Demján tulajdonában lévő Magyar Tőketársaság Zrt. (MT) a Wallis Zrt.-től. Az egymilliárd forint jegyzett tőkével létrehozott MT Demján Sándor korábbi sajtónyilatkozata szerint kizárólag magyar befektetéseket finanszíroz, olyan vállalkozásokat, amelyek ígéretesek, de tőkehiánnyal küszködnek.
A Magyar Tőketársaság a bankvásárlási szándék bejelentésekor közölte: elsődleges feladatának a forráshiánnyal küzdő magyar kis- és középvállalatok (kkv) finanszírozását tartja, mert megítélése szerint a hazai gazdaság fellendülésének segítésére szükség van egy teljesen magyar, hazai tulajdonban lévő bankra. Az MT a későbbiekben tőkeemelés formájában tulajdonostársak bevonását tervezi.
A PSZÁF már korábban engedélyezte, hogy Bartha Ferencet (korábban egyebek között a jegybank és az Inter-Európa Bank elnöke) a bank ügyvezetőjévé és az igazgatóság elnökévé, Hegedűs Évát (legutóbb a BG Hitel & Lízing vezérigazgatója, korábban vezető több bankban és kormányzati hivatalban) ügyvezetővé és az igazgatóság alelnökévé, Krisán Lászlót (jelenleg a KA-VOSZ vezérigazgatója) ügyvezetővé és belső igazgatósági taggá, Jakab Gábort pedig ügyvezetővé válasszák.
A kisbankot, amelyről a tavalyi tulajdonosváltásig nemigen lehetett hallani, 1985-ben hozta létre szakosított pénzintézetként, a magyar pénzintézeti rendszer modernizációjának részeként a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Pénzügyminisztérium és néhány vállalat Általános Vállalkozási Bank (ÁVB) néven; a pénzintézet 1988 októbere óta univerzális kereskedelmi bankként működik.
A konszolidációra szoruló ÁVB többségi tulajdonát 1992-ben a Westdeutsche Landesbank (Európa) AG. Düsseldorf vásárolta meg, s a bank nevét 1993-ban WestLB Hungariára változtatták. A WestLB Európa részvényeit 1996-ban a WestLB Girozentrale vette át, és újabb részvények vásárlásával tulajdoni hányadát 99,99 százalékra növelte.
A WestLB a magyar leánybankot tavaly adta el a Wallis Zrt.-nek, miután úgy döntött, megválik nem stratégiai vagyontárgyaitól. Az új szerzemény neve a tulajdonosváltást követően Milton Bank lett.
A kisbank az elmúlt években nem volt különösebben aktív, mérlegfőösszege 2008 végén 53,3 milliárd forint volt a PSZÁF honlapján közzétett adatok szerint, az általa nyújtott hitelek 29 milliárd, a gyűjtött betétek 11,9 milliárd forintot tettek ki. A bank eddig néhány lakossági betéttől eltekintve nem nyújtott lakossági pénzügyi szolgáltatást, a vállalati hitelek területén pedig piaci részesedése nem éri el az 1 százalékot. Adózott nyeresége 2008-ban 67 millió forint volt.