200 milliárd felett az utazási irodák tavalyi árbevétele
A Magyarországra utazó külföldiek 14 százaléka, 1,7 millió fő vette igénybe hazai vagy külföldi utazási iroda szolgáltatásait - derült a KSH a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) keddi, budapesti közgyűlésére készült jelentéséből.
A külföldre látogató magyarok mindössze 7 százaléka fordult magyar utazási irodához, míg a belföldi utakhoz honfitársaink csupán 2-2,5 százaléka vett igénybe utazási irodai szolgáltatást - olvasható a Turizmusonline-on.
A magyar lakosság turisztikai aktivitása és fogyasztása jelentős csökkenést mutatott 2006-tól 2009-ig. Tavaly a háztartások 31 százaléka engedte meg magának az utazás luxusát, mintegy 240 milliárd forintot költve, mely 18 százalékkal múlja alul a 2008. évit. Az utazási aktivitás legintezívebb a Közép-magyarországi régióban volt; itt a háztartások 45 százaléka utazott tavaly. A lakosság turisztikai fogyasztása 2009-ben a háztartások teljes fogyasztásának elenyésző, 3-3,2 százalékát tette ki.
A külföldiek teljes magyarországi fogyasztása 1200 milliárd forint volt 2009-ben. Ebből 820 milliárd a turisztikai motivációval utazók fogyasztása. Ez ugyan folyó áron 12 százalékos növekedés, de a húsz százalékkal gyengébb forint és a közel öt százalékos infláció miatt valójában volumencsökkenésről beszélhetünk.
A nemzetközi utasforgalomban változatlanul jelentős aránnyal bírnak az átutazók. Ők értékelhető turisztikai fogyasztást nem generálnak. Ugyanakkor az összes beutazók harmadát jelentő többnapos utazók a turisztikai fogyasztás kétharmadát adják.
2008-as adatok alapján az 1190 regisztrált utazási vállalkozás alaptevékenységből származó nettó árbevétele 222 724 milliárd forintra rúgott, melyből 102 976 milliárddal részesült a kiutazás, közel 34 milliárddal a beutaztatás és szerény, 7687 millárddal a belföldi utaztatás. 2008-ban az IBUSZ, Neckermann és Chemol Travel könyvelhette a legjelentősebb bevételt. Őket követi a Net Travel Service Hungary, a Kartago Tours, az Aeroviva majd a Best Reisen. 39 cég tájékoztatott ebben az évben egymilliárd fölötti árbevételről.
Probáld Ákos, a KSH főosztályvezetője a MUISZ keddi közgyűlésén tartott előadása során ugyanakkor kifogásolta az adatszolgáltatói hajlandóságot. A főosztályvezető elmondta: 1211 engedéllyel rendelkező vállakozásból a május 31-i határidőig csak 597-en tettek eleget kötelezettségüknek. Probáld Ákos emiatt több piacvezető irodát is megrótt.