Bár kedvezményes adókulcsot nem ígér az offshore vagyonokat hazacsábító javaslat, azt igen, hogy a hazahozott vagyonokkal kapcsolatban nem tesz fel kérdéseket az adóhatóság és csak a jövőre érvényben lévő 16 százalékos személyi jövedelemadót kell megfizetni - írja a Napi Gazdaság.
A módosító szerint akkor alkalmazható az amnesztia, ha az inkriminált jövedelem a magánszemély vagy közeli hozzátartozója, élettársa nevén lévő külföldi bank-, értékpapír- vagy biztosítási számlán volt 2010. október 31-én.
Utólag tehát nem lehet például Ausztriába menteni az adózatlan vagyonokat. Ha valaki a hazahozatal mellett dönt, azt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által kijelölt pénzintézeteknél tett nyilatkozat útján teheti meg. A bank az ügyfél adatait titokban tartva levonja és megfizeti az adót. Ezt követően egy igazolást is kiállít, amelyet az adóhatóság egy későbbi ellenőrzés során köteles elfogadni, s a szóban forgó összeg eredetéről kérdéseket nem tehet fel - ez alól az jelent kivételt, ha nem adóügyeket, számvitelt érintő bűncselekményből származik a pénz.
Nemcsak a külföldi bankszámlákon lévő vagyont szeretnék azonban a határon belül tudni. A javaslat másik pontja szerint arra is lesz lehetőség, hogy a magánszemélyek a tulajdonukban lévő offshore cégeket kiiktassák. Vagyis ha egy magyarországi vállalkozás tulajdonosa offshore cég, az offshore cég mögött álló magánszemély megvásárolhatja annak magyarországi társaságban lévő részesedését. Praktikusan a saját maga által működtetett offshore cég részesedését megvásárolva itthon mutatja majd ki a cég esetleges eredményét, s itt is fizet majd adót.
A módosító szerint a hatóság nem vizsgálhatja majd, hogy a részesedés cserepiaci áron valósult-e meg - vagyis akár egy forint is lehet vételár -, s az offshore cég bevételéről szóló megállapodás nem minősülhet színlelt szerződésnek. Az ügyletet be kell jelenteni az adóhatóságnak, s a részesedéscserét dokumentumokkal is igazolni kell.