Szász Károly: Meg kell szüntetni a bankadót
További Magyar cikkek
Szász Károly ismertette: a nemzetközi és hazai gazdasági környezet az idén kedvezőbbé vált. Az intézményeknek ugyanakkor most kell megküzdeniük a pénzügyi-gazdasági válság hatásaival - többek között az eszközminőség romlásával, ami az értékvesztés megképzésén keresztül rontja a jövedelmezőségüket -, ezek ugyanis fáziskéséssel jelentkeznek az amerikai és európai piacokhoz képest, ahol a válság már korábban lezajlott, és hatása "brutálisabb" volt, mint nálunk.
A magyar pénzügyi rendszer az elnök szerint viszonylag jól teljesített a válságban, kevésbé sérült a gazdaság többi szereplőjéhez képest, amiben szerepe volt annak is, hogy a válság első szakaszában a bankok pozíciójukból fakadóan még át tudták hárítani a terheket ügyfeleikre. Ezt jelzi, hogy amikor az európai és amerikai bankok már veszteségesek voltak, és felszámolásokra, fúziókra került sor, a magyar hitelintézetek még kiemelkedő eredményeket könyveltek el.
Az idén azonban már összességében nullszaldós, de az is lehet, hogy veszteséges lesz a magyar pénzügyi rendszer. Ebben a válság mellett szerepe van annak is, hogy jelentősen megváltozott a nemzetközi és a hazai szabályozási környezet, szigorodtak például a fogyasztóvédelmi szabályok, s ehhez társult a bankadó bevezetése. A válság következményeinek felszámolása ezért most már a tartalékok felélésével folyik. A pénzügyi rendszer teljesítménye és alkalmazkodóképessége azonban a PSZÁF elnöke szerint a válság második szakaszában is jó.
Szász Károly szerint a pénzügyi intézmények már elfogadták a bankadót, mint "a válság terheihez való közösségi hozzájárulás" formáját. Szükségesnek tartaná azonban, hogy az adó mértéke és alkalmazása hosszabb távon összhangba kerüljön az uniós szabályozással, vagy fokozatosan megszűnjön. A tervezhetőség hiánya ugyanis ronthatja a nemzetközi versenyképességet, nemkívánatos tendenciák jelentkezhetnek, így például elindulhat a fiókosodási folyamat, a bankok visszafoghatják teljesítményüket.
Az elnök hangsúlyozta: kulcskérdés, hogy a magyarországi hitelezés elinduljon, ehhez pedig a tőkeerős, devizaforrásokkal rendelkező intézmények mindegyikére szükség van. A hitelezés visszafogása a gazdasági növekedés lassulását jelentené, ezért fontos volna, hogy a vállalati és a lakossági hitelezés is minél előbb visszaálljon a korábbi szintre.
Átalakulhat a PSZÁF
A parlament által az elmúlt félévben elfogadott jogszabályváltozásokról - a PSZÁF januártól önálló alkotmányos szerv lesz, rendeletet alkothat, a fogyasztók érdekében közérdekű pert indíthat, és a jövő év közepétől pénzügyi békéltető testületet működtethet - elmondta: nagyon örül a felügyelet által kapott lehetőségeknek, ugyanakkor ennek nagy felelősségét is átérzi. A jogszabály szerint ugyanis a PSZÁF lesz a felelős a pénzügyi közvetítő rendszer működtetéséért és a pénzügyi szabályozásért, ami óriási feladat. A felkészülést erre már megkezdték - tette hozzá.
A rendeletalkotási jog kapcsán hangsúlyozta: ez nem korlátlan felhatalmazás, hanem az ágazati törvények alapján, konkrét területek szabályozására vonatkozik. A felügyelet azt tervezi, hogy a rendeletalkotással összefüggő jogszabályi előírások betartásán túl általános konzultációs lehetőséget biztosít a szakmának. A közvetítő rendszer érdekképviseleti szerveinek és a jelentősebb intézmények vezetőinek megkérdezése mellett a tudományos, az oktatási és az üzleti szféra tapasztalatait is szeretnék hasznosítani.
Megjegyezte: a szabályozás az Európai Unióban is hasonló irányban változik. Mivel a direktívákban nem lehet a nagyon bonyolult pénzügyi szolgáltatások teljes sprektumát szabályozni, különböző végrehajtási rendeleteket bocsátanak ki.
A pénzügyi békéltető testületek működéséről elmondta: a felügyelet létre fog hozni egy országos hálózatot a fogyasztóvédelmi szervezetekkel együttműködve, s a helyi képviselők segítenek majd abban, hogy a pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos ügyfélproblémák közvetlenül a szolgáltatónál megoldódjanak. Ha ez nem sikerül, az ügyfél eldöntheti, hogy a bírósághoz vagy a békéltető testülethez fordul.
A pénzügyi békéltető testületek működése a PSZÁF-tól független lesz, de a felügyelet biztosítja, hogy az ezekben az ügyekben eljáró mini választottbírósági fórumok jól képzett jogász, közgazdász "bírókból" álljanak, ami már önmagában tekintélyt teremt.
Szász Károly megjegyezte: az intézményeknek mindenképpen együtt kell működniük a békéltető testületekkel. Ez azt jelenteni, hogy rendelkezésre kell bocsátaniuk azokat az információkat, amelyeket az ügyfél kér, és az eljárásban részt kell venniük. Ellenkező esetben a felügyelet határozatával erre kötelezheti, és szankcionálhatja a szolgáltatót.
Ha valamely intézmény nem veti alá magát a békéltető testület döntésének, a felügyelet ajánlást ad ki, amit a békéltető testület honlapján is közzétesznek, így üzenetértéke lesz. A felügyeleti elnök arra számít, ha a felek látják majd, hogy a testületek szakszerűen, hatékonyan és gyorsan működnek, jobban respektálják majd az alternatív vitarendezési eljárást.
A magatartási kódex előírásait az intézmények túlnyomó többsége igyekezett betartani, a dokumentum azonban módosításra szorul, mert a megszületése óta eltelt több mint egy év alatt számos jogszabály változott (például már egyáltalán nem lehet egyoldalúan módosítani a költségeket, jutalékokat, s a kamatváltozás feltételei is tovább szigorodtak), a felügyelet ezért azt javasolta a szakma képviselőinek, hogy a változásokat figyelembe véve alakítsák át a kódexet - mondta Szász Károly.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Csak a Luxor hozott milliókat néhány szerencsés játékosnak, az ötös lottón és a jokeren halmozódik a főnyeremény
Jövő héten 423 millió forint a tét.
1 órája
- Gazdaság
Bevallotta a kormány, rengeteg pénzt elköltöttek, hatalmas a költségvetési hiány
A kormány szerint a hiány hátterében egyszeri tényezők állnak.
március 10., 13:25
- Gazdaság
Háromezer magyarországi munkalehetőséget kínálnak egy Fülöp-szigeteki állásbörzén
Az esemény olyan népszerű, hogy már jegyet sem lehet kapni rá.
március 11., 07:14
- Mindeközben
Hajléktalan lett a '90-es évek ismert énekesnője, már évek óta az autójában húzza meg magát
3 órája
- Mindeközben
Legrosszabb rémálmát élte át egy 30 éves nő, aki nagy árat fizetett azért, hogy póthajat rakatott magának
5 órája
- Címlapon
Donald Trump háborút indít: Olyan pokol száll rátok, amilyet még soha nem láttatok
Elsöprő, halálos erőt ígér az amerikai elnök.
2 órája
- Mindeközben
Menyasszonya kínos titkot árult el Macaulay Culkinról, ezzel teljesen sokkolta, amikor megismerkedtek
7 órája
- Gazdaság
Szijjártó Péter: Európa legnagyobb zöldenergia-projektje jöhet létre a kontinens keleti felén
Több országgal közreműködve dolgoznak a beruházáson.
március 10., 16:10
- Gazdaság
Telex: Több tucat munkatársát küldi el a SPAR
Az online shop teljes kiszervezése miatt jön a leépítés.
március 10., 18:15
- Gazdaság
Brüsszel attól fél, hogy Magyarország frontális támadást indít az orosz szankciók ügyében
Az Európai Unió diplomatái komoly konfrontációra készülnek.
március 10., 19:33
- Gazdaság
Donald Trump vámháborúja gazdasági válságba sodorhatja az Egyesült Államokat
Alaposan felborzolta a hangulatot, egyes elemzők szerint a recesszió sincs kizárva.
március 11., 07:15
- Gazdaság
Szakít a készpénzzel a Wizz Air, változások jönnek a fedélzeten
Új korszak kezdődik.
március 10., 21:13
- Címlapon
Provokációt, mozgósító erőt és ezeréves stratégiát is látnak Orbán Viktor beszédében
Az Indexnek elemzők értékelték a miniszterelnök március 15-i kijelentéseit.
6 órája
- Gazdaság
Bejelentést tett Nagy Márton, elkezdődött a 2026-os költségvetés tervezése
Az Országgyűlés júniusban szavazhat róla.
március 10., 12:55
- Gazdaság
Nagy Márton: 2028-ra jön a 400 ezer forintos minimálbér
Varga Mihály szerint visszatérhet a gazdasági növekedés, Nagy Elek pedig tudásalapú kamarát hirdetett az MKIK gazdasági évnyitóján.
március 8., 12:41
- Gazdaság
Karrierváltás: 700 ezer forint felett a juniorok, egymillió felett a tapasztaltabbak átlagfizetése
A legtöbben vendéglátós, kereskedelmi, oktatási vagy pénzügyi területről érkeznek.
március 11., 08:00
- Gazdaság
Orbán Viktor: Jó oka volt, hogy vétózzak Ukrajna ügyében
Nagyobb sportlétesítmények, támadójáték, adócsökkentés, brüsszeli döntés, amely összedönti az európai gazdaságot – ilyen volt a kormányfő beszéde.
március 8., 12:44
- Gazdaság
Ötmillió forint értékű csempészcigarettát foglalt le a NAV
Egy bolgár sofőr bukott le a határon.
március 10., 12:54
- Címlapon
Elszabadultak az indulatok Belgrádban, köveket és üvegeket dobáltak a tüntetők, a könnygáz is előkerült
Százezres tömegről szólnak a híradások.
1 órája
- Mindeközben
Befutott a Nem férek a bőrödbe 2 előzetese, Lindsay Lohan és Jamie Lee Curtis 22 év után újra testet cserélnek
9 órája
- Címlapon
Lázár János beszédében leszámolt az uniós csatlakozással
Radikális fordulat az eddigi kommunikációhoz képest.
6 órája
- Mindeközben
A Farm VIP Kiara Lordja kitálalt egy magyar milliárdosról, akivel dolga volt: „Úriemberként viselkedett, mégis meglepett”
11 órája
- Gazdaság
Pusztító adat érkezett, ez már a pénztárcánkat érinti
Úgy tűnik, igencsak meglazult a lánc, amellyel a kormány befogni szándékozott az inflációt.
március 11., 08:30
- Gazdaság
Pezsgőt bonthatnak a lakástulajdonosok, megőrült az ingatlanpiac
A lakáskeresők pedig szívhatják a fogukat, olyan áremelkedés történt.
március 11., 09:24
- Gazdaság
Orbán Viktor bejelentette, a kormány belenyúl harminc alapvető élelmiszer árába
A miniszterelnök azonnal reagált az elkeserítő inflációs adatokra.
március 11., 09:08
- Címlapon
Ukrajna most azért küzd, hogy találjon még sorozható katonákat
Sok erőszakot követnek el a sorozótisztek ellen.
32 perce
- Gazdaság
Orbán Viktor bejelentette, rengeteg pénzt akar megmozgatni
A kormányfő szerint fordulóponthoz érkezett az Európai Unió és Magyarország.
március 10., 08:39
- Gazdaság
Új időszámítás a késedelmi pótlékoknál: erre minden adózónak figyelnie kell
A NAV már megkezdte az adózók értesítését.
március 10., 09:55
- Gazdaság
Egy német kutatóintézet szerint nem tesz jót a nők pénztárcájának a házasság
A tanulmányban hozzátették, hogy sok nő kevesebbet dolgozik, miután férjhez ment.
március 8., 15:28
- Gazdaság
Orbán Viktor most kiterjesztheti Magyarország határait
Jöhet a Nemzetközi Együttműködés Rendszere.
március 9., 06:01
- Címlapon
Kőkemény üzenetet küldött az adóhivatal, kezdődik a leszámolás a leggazdagabbaknál
Indul a bizalmi vagyonkezelések vizsgálata.
3 órája
- Mindeközben
Kökény Attila a múltjáról: Biztos vagyok benne, sok minden van, amit ha újrakezdhetnék, másképpen csinálnék
tegnap, 21:40
- Címlapon
Magyar Péter újra interjút adott, és ismét nekiesett az Indexnek
A Tisza Párt elnökével a március 15-i megemlékezés után beszélgettünk.
54 perce