A Mol eladná szibériai olajmezőjének közel felét az Inának

Nem világos, miért akar megválni a jövedelmező mezőtől a cég. Más fronton is zajlik a Mol-Ina-ügy, a horvát cég részvényeinek ára a Mol-ajánlatban szereplő ár fölé ment jócskán.

A Poslovni Dnevnik című zágrábi gazdasági napilap nem hivatalos információkra hivatkozva azt írta, hogy a horvát olajipari vállalat, az Ina 50 millió dollárért (10 milliárd forint) közel 49 százalékos részesedést vásárol a Mol szibériai olajmezőjében. A lap úgy tudja, hogy a magyar cég sürgeti a tranzakciót, hogy mielőbb nyélbe üssék. A Mol Wstern Siberia nevű vállalat 2007 óta teljesen a magyar cég tulajdonában van. Előtte a Jukosz orosz vállalattal közösen alapította, hogy kiaknázzanak egy kisebb szibériai olajmezőt. A horvát Ina résztulajdonosa is a Mol.

Az újság szerint az olajmezőn még mintegy 6 millió hordó olajat lehet kitermelni. A kutatások szerint azonban további 26 milliót rejthet a föld. Az Ina szakemberei, akik megvizsgálták a lelőhelyet úgy vélik, hogy még ennél is nagyobb tartalékok vannak a szibériai mezőben, így szerintük kifizetődő üzletről van szó. Jelenleg napi 550-600 hordó olajat termelnek ki.

Az eladásról szóló híreket hivatalosan sem az Ina, sem pedig a Mol nem kommentálta. A lap szerint egyébként az sem egyértelmű, hogy a magyar vállalat miért akarja eladni csaknem a vállalat felét, hiszen jövedelmező üzletről van szó.

A kiszivárgott hírek szerint egyébként csak az Ina tárgyal a Mollal a tranzakcióról. Elemzők arra is felhívják a figyelmet, hogy kérdéses: a horvát cég mennyire képes részt venni az üzletben, hiszen anyagi nehézségekkel küzd. Mások úgy vélik: a Mol így akarja gyengíteni az Inát. A magyar vállalat az üggyel kapcsolatban annyit közölt az üzleti lappal, hogy az Ina a Mol-csoport része, így az "Ina bármilyen destabilizációja értelmetlen lenne."

Az Ina vezetésénél informálisan azt mondták: azért is szükséges új olajmezők kiaknázása a cégnek, mert fogytán vannak a tartalékai. A zágrábi cég szerint a készülő tranzakciónak nincs köze ahhoz, hogy a Mol 50 százaléknál is nagyobb részesedést vásároljon az Ina-ban.

A Mol meg akarja szerezni az Ina többségi pakettjét

Eközben más fronton is zajlanak az események Mol-Ina-ügyben. Felfokozott hangulatban teltek az utóbbi kereskedések az Ina-részvények piacán a horvát tőzsdén, az árfolyam ugyanis a 2800 kunás Mol-ajánlatot elhagyva ma már 3100 kunán nyitott. A piaci szereplők egy amerikai vevő piacra lépéséről suttognak.

A papírok felfüggesztését követően december közepén újra induló kereskedésben az árfolyam az ajánlati ár szintjére, sőt valamivel afölé ugrott. A 2830 kunás ár mellett a közkézen levő papírok valamivel több mint harmada cserélt gazdát, a vételi oldalon - az ajánlati árral elégedetlen horvát kormánnyal együttműködve - a horvát nyugdíjalapok álltak.

Múlt hét keddtől az Ina árfolyama a 2830-as szintről eltávolodva egyre nagyobb magasságok felé vette az irányt, amiben jelentős szerepet játszanak egy amerikai befektető vásárlásairól szóló spekulációk.