Tartozásban úsznak a költségvetési intézmények
Fekete hónapjuk volt novemberben a költségvetési intézmények beszállítóinak, ugyanis ezen intézményi kör kifizetetlen számlaállománya egyetlen hónap alatt 7,4 milliárd forinttal nőtt, így elérte a 40,1 milliárd forintot. A Magyar Államkincstár (MÁK) 1997-ig visszamenőleg méri a mintegy 460 központi költségvetési intézmény kintlévőségét, amely soha nem volt olyan magas, mint tavaly november végén- írja a Napi Gazdaság.
A növekedés is drasztikus, ugyanakkor 2009 novemberében még ennél is nagyobb mértékben nőttek a kintlévőségek – akkor nyolcmilliárd forinttal –, miután a Bajnai-kormány az államháztartási hiánycél tartása érdekében már az ősz folyamán rendkívül szigorú költséggazdálkodást írt elő a költségvetési körben.
Az Orbán-kormány hasonló határozatot hozott a nyáron – részben ennek lehet következménye a kifizetetlen számlaállomány megugrása. Az év utolsó hónapjáról még semmilyen adat nem áll rendelkezésre – az előzetes államháztartási hiányt is csütörtökön közli a szaktárca –, ugyanakkor az elmúlt években decemberben a tartozások jelentős részét kifizették az adósok.
A kormány decemberben 19 milliárd forintot osztott szét a költségvetési tartalékból, ebből nyolcmilliárd forintot a nagy adós rendőrségek kaptak, további 4,3 milliárdot a büntetés-végrehajtási intézmények – így minden esély megvan arra, hogy e szervezet kifizetetlen számlaállománya tízmilliárd forintot meghaladóan mérséklődött az év utolsó hónapjában.
A MÁK részletes adatai szerint novemberben a rendőrségeknél és a börtönöknél, valamint a vidékfejlesztési tárcánál, pontosabban a vízügyi igazgatóságoknál nőtt az adósság.
A kincstár adataiból kiderül, hogy gyakorlatilag nincs olyan börtön Magyarországon, amely ne küszködne adósságokkal, de például csak a Budapesti Rendőr-főkapitányság 1,5 milliárd forinttal tartozik a beszállítóinak, de még a Készenléti Rendőrség is lóg 400 millióval az üzletfeleinek.
Az összes adósság 39 százalékát továbbra is a Nemzeti Erőforrás Minisztérium fejezetnél tarják nyilván, ezen belül nagyrészt az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeknél. Az állatorvosi ló ebből a szempontból a Pécsi Tudományegyetem, ahol az adósság már elérte a 6,4 milliárd forintot.