A költségvetés hiánya pumpálta fel az államadósságot

2011.03.17. 14:25

A magyar államadósság 2002 és 2010 között 13 491 milliárd forinttal nőtt, a növekedésért legfőképp a költségvetési hiány növekedése tehető felelőssé - közölte Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára a számvevőszéki és költségvetési bizottság vizsgáló albizottsága csütörtöki ülésén. Elmondta: év végén az államadósság összege 21 790 milliárd forint volt.

A 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló parlamenti albizottság első, csütörtöki ülésen Nátrán arról beszélt, hogy a 2002-es 50 százalékos szintről 2010-re 77,5 százalékos szintre nőtt a bruttó államadóság, ami 27,5 százalékpontos növekedés a GDP-hez mérten.

A növekedés okairól szólva hangsúlyozta, hogy növekedésért túlnyomó részt három tényező tehető felelőssé. Ezek közül legfontosabb elemnek nevezte a költségvetési hiány növekedését, és - mint mondta - szerepet játszott az adósság növekedésében IMF-től és az Európai Unió-tól felvett hitelnek a jegybanknál biztonsági tartalékként elhelyezett része, illetve egyes állami cégek adósságának átvállalása, konszolidálása.

A Széll Kálmán-terveben bemutatott pálya szerint a kormány az alábbi ütemezésben csökkentené az adósságot. Az első oszlop alapján igen nagyot ugrunk még az idén az adósságcsökkentésben, hiszen a jelenlegi, GDP arányosan 80 százalék fölötti szintről egy lépésben érhetjük el a 75 százalékot. A kormány ezt a nyugdíjpénztári megtakarítások államosításával éri el.