Eret vág a kormány a gyógyszergyártókon?
Már idén megkezdődnek a gyógyszerkasszát érintő intézkedések. A Portfolio.hu birtokába került kormányzati dokumentum indoklása szerint a 25,9 milliárd forintos megtakarításra azért van szükség, hogy a kormány tartani tudja a költségvetési törvényben meghatározott 300 milliárd forintos egyenleget. Az egészségügyi kormányzat a számítások során abból a feltételezésből indult ki, hogy ezen intézkedések nélkül a 2011. éves kiadások elérhetik a 370 milliárd forintos szintet.
Hatósági ár jöhet
Két lehetséges forgatókönyv van jelenleg napirenden a kormánynál, és mindkét lehetséges irány egyértelműen negatív a gyógyszergyártók számára. Egyrészt a kormány fokozatosan dolgozná ki és vezetné be a támogatáspolitikai intézkedéseket a következő 1-1,5 évben, amennyiben viszont ezek nem váltják be a hozzá fűzött reményeket, akkor a "hatósági ár vagy hasonló eszköz idei bevezetése" jöhet.
A lap birtokába jutott dokumentum ragaszkodik ahhoz, hogy a betegterhek növekedése nélkül valósuljon meg a gyógyszerkassza átalakítása, ez a rendszer átalakításával kapcsolatos egyik legfontosabb alapvetés.
Nagy Anna kormányszóvivő hétfő este a Rueters megkeresésére úgy fogalmazott: nem valószínű, hogy a kormány a hatósági ár bevezetésének útját fogja követni. Elmondása szerint a következő hetekben születhet végső döntés a csomagról és az új rendszer július elsején indulhatna.
Önként fizetnének
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége tegnap közleményben hangsúlyozta, az ország hosszú távú érdekeit is szem előtt tartva kizárólag olyan megoldás irányába kíván elmozdulni, amely a Széll Kálmán-tervben foglalt adósságszolgálatot megcélzó prioritások mellett figyelembe veszi a Széchenyi-tervben megfogalmazott versenyképesség-javító és ezáltal GDP-növekedést elérni kívánó célkitűzéseket is. Ezért önként vállalnák, hogy még 25 milliárd forintos válságadót fizetnek, ha ebből az összegből az orvosok és szakápolók bérét rendezik.
Az Egis és a Richter profit várakozásai érzékelhető mértékben csökkentek az elmúlt másfél hónapban a Széll Kálmán terv bejelentése óta, ugyanakkor az elemzők eddig még csak a már megismert konkrét lépések hatását számszerűsítették.