OECD: Magyarországon csökkent az adó

2011.05.11. 16:47
A munkát terhelő adók és társadalombiztosítási járulékok átlagosan nőttek az OECD-térségben, Magyarországon azonban csökkentek 2010-ben elsősorban jövedelemadó-kulcsot érintő reformok miatt - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán nyilvánosságra hozott jelentéséből.

A szervezet tanulmánya szerint a munkát sújtó adóterhek a 34 OECD-tagállam közül 22-ben emelkedtek. Nagyobb mértékben Hollandiában, Spanyolországban és Izlandon nőttek, míg a legnagyobb esés Dániában, Görögországban, Németországban és Magyarországon volt. A növekedés mértéke ugyanakkor átlagosan nem volt jelentős - állapította meg a párizsi székhelyű OECD.

Az OECD emlékeztet arra, hogy a munkabéreket terhelő, a munkavállalók és munkáltatók által egyaránt fizetett adók és társadalombiztosítási járulékok komoly szerepet játszanak a vállalatok munkaerőt érintő döntéseiben, illetve a lakosság munkára ösztönzésében. A szervezet szerint a gazdaság növekedése és a költségvetési stabilitás helyreállítása érdekében a kormányzatoknak a magasabb jövedelemadók helyett inkább az ingatlanadókhoz hasonló indirekt adózási formákat kellene előnyben részesíteniük, valamint a forgalmi adók és személyi jövedelemadók bázisának szélesítésére kellene törekedniük.

Az adóék

Az adóék a munkáltató és a munkavállaló által fizetett, a kapott támogatások összegével csökkentett adóteher és a teljes munkáltatói munkaköltség hányadosa.

Az OECD számításai szerint Magyarországon, az átlagos jövedelmű magánszemélyek esetében 6,7 százalékponttal csökkent az adóék az alacsonyabb munkáltatói társadalombiztosítási járulék és jövedelemadó-kulcs miatt. Németországban 1,8 százalékponttal volt alacsonyabb ez a mutató. Izlandon 3,3 százalékponttal, Spanyolországban 1,4 százalékponttal, míg Hollandiában 1,2 százalékponttal nőtt az adóék.

Az előző évben a két gyermekes, átlagkeresetű családokban Franciaország (42,1 százalék), Belgium (39,6 százalék) és Olaszországban (37,2 százalék) volt a legmagasabb az egy keresőre eső adóék. A legalacsonyabb Új-Zélandon (-1,1 százalék), Chilében (6,2 százalék) és Svájcban (8,3 százalék) volt ez a szám. Ebben az összehasonlítási kategóriában az OECD-átlag 24,8 százalék volt, míg Magyarországon 36,3 százalék.

Az átlagkeresetű, gyermektelen magánszemélyek esetében Belgiumban (55,4 százalék), Franciaországban (49,3 százalék) és Németországban (49,1 százalék) volt legmagasabb az adóék. A legalacsonyabb Chilében (7 százalék) és Mexikóban (15,5 százalék) volt. Ebben a kategóriában az OECD-átlag 34,9 százalék volt, míg Magyarországon 46,4 százalék.

A szervezet közleményében hangsúlyozza, hogy több államban a kötelező magánnyugdíj-pénztári befizetések miatt magasabb terhek sújtották a munkavállalók béreit, ám ezek a terhek nem jelentkeztek a közzétett adatokban, mivel nem minősülnek adófizetésnek.

Az OECD-jelentés Magyarországra vonatkozó fejezetében arról tájékoztat, hogy az adóék az elmúlt 11 évben 6-8 százalékponttal csökkent valamennyi vizsgált családforma esetében. Ugyanakkor kiemeli, hogy a magyarországi adóék még mindig 9-13 százalékkal magasabb az OECD-átlagnál. Magyarországon az átlagkeresetű magánszemélyek kevesebb, mint 54 százalékát, a magasabb jövedelmű magánszemélyek kevesebb, mint 48 százalékát kapják meg annak az összegnek, amelyet munkáltatóik foglalkoztatásukra költenek (teljes munkaköltség).

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!