Rég nem látott tetemes veszteséget szenvedtek el a tegnapi kereskedésben az amerikai részvénypiacok. A háttérben a legutóbbi gyenge amerikai makrogazdasági adatok állnak, melyek arra kényszerítik az elemzőket, hogy lefelé módosítsák várakozásaikat.
Az alapvetően rossz hangulatra még este 9-kor rátett egy lapáttal a Moody's, miután leminősítette Görögországot. Az ország besorolása így már Kubáéval azonos - közölte az Indexel az Equilor. A görög csődkockázat valószínűségét jelenleg 50 százalékra becslik, ami mindenképpen rossz hír a piacoknak, miután megnő a dominóeffektus valószínűsége. Ugyanakkor pozitív momentum, hogy a legújabb hírek szerint Németország is jóvá fogja hagyni a második görög segélycsomagot, ami némi haladékot jelenthet a görög kormánynak.
Az irányadó amerikai indexek 2 százalék feletti csökkenésekkel búcsúztatták a napot és ma reggel az ázsiai tőzsdéken is lejtmenet bontakozott ki: a Nikkei 1,7, az S&P ASX 200 2,3 százalékot veszített értékéből - írja a portfolio.hu.
A BUX is esésben
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 213,39 pontos csökkenéssel, 23 084,95 ponton nyitott csütörtökön. Ez a szerdai záró értékéhez képest 0,92 százalékkal gyengülést jelent. Az OTP árfolyama jócskán 2 százalék fölötti mínuszban is megfordult. (Az OTP-t lefelé húzza, hogy ma már nem lehet osztalékrészvényt vásárolni, miután lekerültek a szelvények a papírról. A részvény árfolyamát azonban továbbra is a globális folyamatok határozhatják meg leginkább az Equilor szerint.)
Hasonló mértékű eséssel kezdték a csütörtöki kereskedést az irányadó nyugat-európai tőzsdeindexek. A londoni FTSE-100 1,07 százalékos, a frankfurti Xetra-DAX 0,93 százalékos, míg a párizsi CAC-40 1,01 százalékos csökkenéssel nyitott.
Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai piacok tavaly augusztus óta nem estek akkorát, mint szerdán. Ezt egyebek mellett több, a vártnál rosszabb makrogazdasági adattal magyarázta az elemző az MTI-nek.
Gerőcs Tamás, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője megjegyezte, hogy a negatív nemzetközi hangulat Ázsiában folytatódott. Ennek ellenére nem számol azzal, hogy csütörtökön is ekkora esés történhet. A szakértő szerint kis elmozdulás, "oldalazás" várható a budapesti részvénypiacon.
A forint bírja a strapát
A szerdai jelentős külföldi befektetői hangulatromlás mellett a forint az euróval és a dollárral szemben ismét kifejezetten jól teljesített, a nemzetközi piacokon újabb történelmi csúcsra kapaszkodó svájci frankkal szemben azonban hanyatlott, így késő este 221 körül is megfordultak a jegyzések - írja a portfolio.hu.
A forint szinte nem tudott gyengülni az euróval szemben, elsősorban a magyar gazdasági helyzettel és a meghirdetett reformokkal kapcsolatos kifejezetten pozitív befektetői megítélés mellett. (Ez a jelek szerint most is védőernyőt jelent a borongós hangulati periódusokban, de kérdéses hogy tartós lesz-e.)
A forint az euróval szemben tegnap kora estig erősödni tudott 266,5-rtől 265,8-ig, csak a késő esti külföldi hanyatlás tudott mérsékelt forinterősödést elérni. Ma reggel 266,7 körül járnak a jegyzések a bankközi piacon. A dollárral szemben ugyanezt az árfolyampályát írta le a forint, itt ma reggel 185,5 körül jár a kereskedés.
A svájci frankkal szemben azonban komoly gyengülést szenvedett a magyar fizetőeszköz: a reggel még 216,5 körüli jegyzések késő estére egészen 221-ig emelkedtek és ma reggel is 220-220,5 körül jár a kereskedés.
Pénteken jöhet a megnyugvás
A nemzetközi szakértői delegációk leghamarabb péntek este teszik közzé jelentésüket a görög gazdasági helyzetről, ennek tartalma (mennyire fenntartható a görög adósságpálya) határozza meg az európai döntéshozók várható reakcióját, azaz azt, hogy milyen úton haladnak a válságkezelésben (újabb hitelcsomag mellett milyen egyéb paraméterek lesznek, lesz-e veszteséghárítás a magánbefektetőkre).
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!