Újabb csúcsot döntött a frank

2011.06.23. 15:52 Módosítva: 2011.06.23. 21:56

Egész nap erősödött a frank, az euróval és a forinttal szemben is, és mindkettővel szemben komoly rekordokat döntött meg. A reggel még 222 forint körüli frank/euró árfolyammal indult, dél körül már 224-225 között mozgott, utóbbihoz közelítve a kurzus, majd délután elérte a 226, négy óra után pedig a 227-et is. Az új rekord valahol 227,20 körül van. A forint az euróval szemben is gyengült bár kevésbé vészesen: 269 forint fölött is járt a kurzus, alapvetően 268,20-70 között mozog. Estére némileg korrigáltak az árfolyamok, a frank 225 forintra esett vissza.

A frank-forint árfolyam a frank/euró és a forint/euró árfolyamok függvénye. A frank az elmúlt hetekben sorozatosan döntötte az euróval szembeni rekordokat, 1,20 alatt is járt kurzus, elemzők pedig már arról beszéltek-beszélnek, hogy az eurózóna válsága miatt gyengülő közös valutával akár paritásba is kerülhet a jelenleg biztonsági-, menedékdevizaként kezelt frank. (Az alábbi kalkulátorral könnyen megnézheti, hogy a frank euróval szembeni erősödése akár változatlan forint/euró kurzus mellett is hogyan emeli a frank/forint árfolyamot.)

CHF/EUR HUF/EUR HUF/CHF

Ma a frank az euróval szemben is új rekordot döntött, 1,19 alá süllyedt az árfolyam, délután fél négy körül pedig 1,1890-ről 1,1880-ra gyengült tovább.

Sarkadi Szabó Kornél szerint a piaci mozgások elsősorban a Fed tegnapi bejelentésére vezethetők vissza, ahol világossá vált, hogy a 600 milliárd dolláros második mennyiségi monetáris enyhítő csomag keretében végzett kötvény vásárlásait jövő héten befejezik, újabb gazdaságösztönző célú program pedig nem indul. A független elemző szerint a bőséges dollárforrás kiszáradása csökkenti a kockázatosabb befektetésekre rendelkezésre álló összegeket. Az adósságválság körüli aggodalmak, és a világgazdaság motorját jelentő Kínai növekedés várható lassulása tovább erősíti a kockázatkerülést, ilyen helyzetben a befektetők rendszerint megtalálják a frankot.

A BUX is esik

Négy órakor 1,8 százalékos mínuszban állt a budapesti tőzsde. A Mol 2,4, az OTP 2 százalékot esett.

A vártnál rosszabb lett az amerikai munkanélküliségi adat is, ad újabb tengerentúli magyarázatot a borús nemzetközi hangulatra Szántó András. Az S&P tőzsdeindex magyar idő szerint fél négykor már több mint egyszázalékos mínuszban volt. Az Equilor devizaüzletágának vezetője szerint ugyanakkor bár konkrét eurózónás fejlemény ma nem volt, a valutaövezet válsága, a görög helyzet rendezetlensége folyamatosan biztosítja a frank iránti keresletet.

Ha nemzetközi befektetői hangulat borúsabbá válik, azt a forint jellemzően azonnal megérzi, a növekedési kilátások romlására a befektetők a kockázatosabb eszközöktől való elfordulással reagálnak – magyarázta Szántó András. Ugyanakkor az ilyenkor jellemző frankerősödés külön is gyengíti a forintot, hiszen a komoly magyarországi frankhitelállomány miatt a frank erősödése a magyar kockázati tényezőket emeli, a bankrendszer megítélését rontja.

Szántó szerint ugyanakkor a frank mai rekorddöntésében technikai tényezők is szerepet játszhatnak: a korábbi rekord, az 1,20 körüli szintek többeket ösztönözhettek euróvásárlásra, abban a reményben is, hogy a svájci jegybank is beavatkozik, nem engedve tovább erősödni a frankot (a remény többekben annak ellenére élhetett, hogy a múlt héten az SNB, a svájci jegybank jelezte, egyelőre nem látja az ország gazdasága szempontjából aggasztónak a frankerősödést, a magas hozzáadott értékű exportcikkek így is vevőre találnak). A mostani frankerősödés így azt eredményezhette, hogy az eddig az euró kisebb erősödésére játszó befektetők most kiszálltak, ezzel viszont tovább erősítették a frankot.

A mostani rekord előrevetíti hasonló folyamatok veszélyét, azaz nagy alapkezelőknél is megtörténhet, hogy az árfolyam alakulása miatt euróról frankra váltanak, ami tovább erősíti a frankot – ezért is lenne sürgös a görög helyzet mielőbbi rendezése, mely némi megnyugvást hozhatna az eurónak.