Ha a ferihegyi reptér üzemeltetője veszteségei miatt nem tudja törleszteni hiteleit, a finanszírozó bankok az államtól kérhetik annak átvállalását, áll a reptér üzemeltetéséről szóló szerződés titkos záradékában a Népszabadság értesülései szerint. A tartozás rendezése fejében az állam részvényekhez juthat, így elvileg a reptér államosításához is vezethet, ha a reptér tulajdonosai élni akarnak a szerződésben biztosított jogaikkal.
A reptér privatizációjáról többféle szerződés is született, egy az adás-vételről, illetve külön az üzemeltetési jogról. Valójában ez utóbbi képviseli a nagyobb értéket, ebben biztosítanak hosszú távra üzemeltetési jogot a reptér szerződés szerinti üzemeltetőjének.
Az üzemeltetési szerződés titkos záradéka szerint ha az üzemeltetőnek vesztesége keletkezik az utasforgalom visszaesése miatt, élhet a garanciával. A Malév múlt heti csődje miatt szinte biztosan visszaesik az utasforgalom. Más, a szerződést ismerő források szerint ugyanakkor az államnak nem is a repteret üzemeltető Hochtieffel, hanem a Hochtief hitelezőivel szemben lenne kötelezettsége, a bankok fordulhatnak az államhoz a hitelek átvállalását kérve.
A titkos záradék meglétét Veres János volt pénzügyminiszter és Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, akikenk az idején privatizálták a repteret, tagadták. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos ugyanakkor a titkos záradékra hivatkozva állította, hogy akár ezermilliárdos kár is érheti az államot a Malév csődje miatt. A Hochtief korábban nem kívánt nyilatkozni a szerződés részleteiről.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!