Szerda délelőtt a forint árfolyama és a tőzsdeindex is jelentősen erősödött, az emelkedő tendencia mögött kedvező nemzetközi és hazai hírek állnak. Egyfelől az a tény, hogy kedd éjjel megjelent a hír: a görög ellenzék jelenlegi legerősebb pártjának vezetője aláírja a választások utánra is vonatkozó költségvetési megszorító csomagot. Ez azt jelenti, írja a Portfolio.hu, hogy elhárul a második görög hitelcsomag előtti egyik legfontosabb akadály.
Az pedig a hazai befektetői hangulatot javító tényező, hogy a Magyar Nemzeti Bank három elemből álló intézkedéscsomagot hirdetett meg a hazai hitelezés felpörgetésére: az MNB kétéves lejáratú fedezett hitellel, új, univerzális jelzáloglevél- vásárlási programmal és a fedezeti kör bővítéssel segíti a hazai hitelezést.
Ezek nyomán a BUX az OTP vezetésével nagyot erősödött szerdán: a részvényindex több mint 300 pontos, 1,6 százalékos pluszban van. A bankpapír ismét 4000 forint fölé drágult, a keddet 3930 forint záró árfolyama 4128 forintig erősödött, majd 4070-4100 forint között mozgott, ami 4 százalék körüli pluszt jelent. Az FHB hasonló mértékben erősödött: 3,6 százalékkal 521 forintig drágult a kisebb bankpapír.
A forint szerda délelőtt jelentősen erősödött valamennyi vezető devizával szemben. Az euró ára 288 forint közvetlen közelébe esett, ilyen olcsó tavaly szeptember óta nem volt az uniós pénz. A svájci frank ára tizenegy óra körül 239 forint alatt is járt kis ideig, majd 239,2 forint környékén állt meg, míg a dollár 220 forint alatt van.
A Portfolio.hu szerint a forint idén kimagasló teljesítményt tud felmutatni a világ többi devizájához képest, a január 5-én elért 323 forint/eurós mélypont óta több mint 12 százalékot erősödött az euróval szemben. A dollárral szemben kicsit szerényebben, nagyjából 10 százalékkal nőtt a forint árfolyama, így a Bloomberg összesítése szerint a forint a világ legjobban teljesítő devizája idén. A lengyel zloty az ötödik a sorban 8,4 százalékos szárnyalással. Ugyanakkor az is tény, hogy a tavalyi év második felében a második legnagyobb vesztes volt a forint: a 24 százalékos leértékelődésénél csak a fehérorosz rubel teljesített rosszabbul.